Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tollarps IF A-lag Herrar Fotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tollarps IF A-lag Herrar Fotboll.
A-lag Herrar Fotboll
Följ oss för uppdateringar
Tollarp-Vanneberga, 2-1 (1-0)
1-0: Packe pressar deras mittback som slår en snål passning hem till keepern. Adde fullföljer pressen på keepern och motlägget går i mål.
1-1: Inlägg från deras vänsterkant där det står en fri gubbe på bortre som enkelt gör mål.
2-1: David B får bollen lite utanför straffområdet och klipper till upp i nättaket.
Efter en lite passiv start där vi låter deras mittback ta ett par steg upp för att mata bollar mot vår backlinje som resulterar i ett par småchanser tycker jag att vi rycker upp oss rejält. I första halvlek skapas det inga direkta farligheter men det är vi som trycker in halvlekens enda mål. Vanneberga får ett mål bortdömt för hands som resulterar i en varning, helt korrekt! Vanneberga är alltid tunga och tuffa att möta och även denna gång smälldes det på rejält. Domaren tillät hårda tag och det uppskattar vi ( jag i alla fall ). Dock var han ojämn över hela matchen men ett plus att han tillåter en sådan kamp.
Vi försökte att rulla boll, men där vi ville rulla fick vi inte direkt några ytor och jag tycker fortfarande att vi inte vågar slå en passning på markerad spelare. Där var ett par lägen där svennis ( även Packe och Simon ) ville ha boll i tighta lägen men inte fick den. Jag vill uppmuntra att våga spela på centrala mittfältare fast det är lite trångt, vi löser det =)
Vanneberga har ett ribbskott i andra och även en hörnvariant som Lindhe ( lysande och stabil! ) räddar på mållinjen nere vid stolproten. Vi hade också ett friläge som utebleb från ett mål.
Vi kämpar och sliter i alla minuter och viker fan ta mig inte ner oss någonstans!! Fantastiskt gott att se!
Då drar vi igång den så saknade och åtrovärda "glansligan":
3 glansar: Tyvärr Beijing, det blir Lindhe den här gången. Lyser av självförtroende och agerar med pondus och självsäkerhet.
2 glansar: Vi blir inte av med Beijing på den här listan. Spelar man med en sådan kraft, vilja och alltid tar kampen med fina slutresultat är man självklart med.
1 glans: David B. Jobba och slet hela tiden och hotade deras backlinje med vältänkta och smart löpningar. Inställningen resulterade i ett vackert mål.
Tack för mig
Packe
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera