Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Telge United FF TUFF Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Telge United FF TUFF Dam.
TUFF Dam
Följ oss för uppdateringar
Endast 2 st spelare som spelade förra helgen stod på planen när vi startade dagens match. Samma premiärnervositet som präglade förra helgens matchinledning kunde även skönjas idag. Till en början en del felpass och missförstånd. Efter 20 minuter blev Nino Awrohum fint framspelad med en genomskärare av Rebecka Rosell och fri med målvakten rullade hon in bollen lugnt och säkert. Spelet blev tryggare och vi vågade hålla i bollen när det var läge för det. Nynäshamn var dock inte ofarliga och kom fram i en del kontringar som tvingade Maja Hedengren i målet till ett par kvalificerade räddningar. Själva hade vi framförallt några fina upprullningar på högerkanten med avslut i burgaveln. Vårt anfallsspel i 1:a halvlek präglades av lite för mycket raka framspelningar till forwards där det ofta blev kamp med motståndarförsvarare eller att vi inte hann ikapp bollen. Till andra halvlek byttes fyra nya spelare in. Tyvärr såg det ut som laget satt kvar i omklädningsrummet, för vi hann knappt starta spelet så satt kvitteringsbollen i nätet. Nu blev det i alla fall bättre fart och lite mer spel på "tvären" vilket gjorde att vi fick med flera spelare i anfallen. Halvlekens två mål gjordes av Nino och Maija Eriksson. Båda frispelade av Marina Lorentzson från en mittfältsposition. Med lite bättre skärpa i avslutningarna så hade det blivit ytterligare ett par mål.
Extra värt att nämna idag:
* Elisa Gyllins fina mittffältsspel. Alltid spelbar och med en härlig teknik. TUFF´s Lampard.
* Sanna Jonssons och Caroline Lundbergs företagsamhet. Inte rädda för långlöpningar och ständigt beredda att utmana sina försvarare.
* Maija Erikssons anfallslöpningar. Hittar luckorna mellan försvararna. Förbättrar vi beslutsamheten till 110% så kommer många mål att trilla in från hennes fötter.
Fortsätt att jobba med noggrannhet i passningsspelet, våga spela på markerad spelare, hålla i boll och utmana när det behövs och vara beslutsamma i alla aktioner.
Nynäshamn bjöd bra motstånd, framförallt om man betänker att halva laget bestod av spelare födda 93-94.
Nu väntar ett antal helger med två matcher/helg fram till seriespelet. Så det gäller att få igång ALLA spelare för att undvika alltför mycket dubbelspelande.
Nertecknat av Anders T
| Mälarhöjden-Hägersten FF (borta) | 5 aug, 20:00 |
| Norsborg FC (hemma) | 8 aug, 14:00 |
| Nacka FC (borta) | 16 aug, 16:30 |
| Huddinge IF (hemma) | 22 aug, 14:00 |
| Stallarholmens SK (borta) | 29 aug, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera