Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Telge United FF TUFF Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Telge United FF TUFF Dam.
TUFF Dam
Följ oss för uppdateringar
Nu är vi igång med "Tematräningarna" för F04 och F05. Båda gångerna har det varit 18 spelare på plats.Tyvärr har vi bara en kvarts plan att tillgå, men med bra planering så går det bra ändå. Mycket fokus ligger på spel i olika former och lära känna övningar. Spelarna kommer ifrån Södertälje FK, Assyriska FF, Enhörna IF och New Mill Indians. Syftet är framförallt att få tjejer med lite mer fotbollsintresse en chans att lära känna spelare i andra föreningar. Detta kan i sin tur underlätta byte av förening, om det egna laget får ont om spelare. Nu har vi två måndagar kvar under våren och sen drar vi igång i höst igen. Ett stort Tack till Marie Olofsson som förtjänstfullt leder dessa träningar. Det märks att tjejerna har roligt.
| Träning | 18 maj, 19:30 |
| Träning | 19 maj, 19:30 |
| Träning | 21 maj, 19:45 |
| Stureby FF (borta) | 23 maj, 14:00 |
| Träning | 25 maj, 19:30 |
Ett stort tack till alla som gör detta möjligt. Det är viktigt både för tjejerna och för TUFF då vi behöver spelare i framtiden. Det är positivt om vi kan fylla på med spelare från närområdet,vilken också är syftet med TUFF..
RapporteraRapportera