Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Töcksfors IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Töcksfors IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Idag gästade vi Norrstrand 2, en på förhand tuff match mot ett lag som var väldigt starka förra säsongen. Vi ändrade om lite i laget och fick en drömstart då Lukasz ger oss ledningen efter ett par minuters spel,fortsätter efter det att trumma på och skapar mycket chanser. Tyvärr får vi inte in bollen, tappar lite intensitet mot slutet av halvleken och från ingenstans så blåser domaren för en straffspark. Trevksamt dömt men den sitter säkert till 1-1 i slutminuten av första halvlek. Oerhört surt å tungt, men i anfallet efter avspark så får vi en straff när Theo rivs ner. Tobbe går fram och sätter 1-2 och ledning till paus.
Pausvila och vi var nöjda över ganska mycket, men givetvis att vi måste bli mer kliniska när vi får våra chanser, då vi missade en hel del och borde avgjort matchen i första halvlek. Vi går ut och rättar till just detta och är mer på när lägena kommer vilket också ger resultat, Oscarsson gör 2 mål och Morre vill inte va sämre och gör även han 2 mål och slutresultatet blir 1-6.
Summering : En bra genomförd borta match, där vi väljer att ändra om lite i laget inför matchen och träffar bra på det idag. 1-6 talar sitt tydliga språk, segern kunde vart större, men samtidigt måste vi fortsätta jobba på effektiviteten. Vi bränner många chanser och i tightare matcher kan det fort straffa sej. Men nu njuter vi av detta så får vi jobba vidare till veckan. Vi tackar Norrstrand, tillresta supportrar samt domarna för en bra match.
Dagens prestationer :
Oscarsson : kaptenen står stadigt och gör även 2 mål.
Morre: 2 mål även där, så får vi se om pöjken blir borta ett tag eller inte.
Tobbe: säker straff, snygga inspel på ett par andra mål också.
Theo : löper mycket och viktig i vårt spel.
Men ingen faller ur ramen idag, bra grabbar ses till veckan.
Mvh Gj
| Årjängs IF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| Värmlandsbro SK (borta) | 14 jun, 12:00 |
| Ulvsby IF (hemma) | 21 jun, 17:00 |
| Säffle SK 2 (borta) | 26 jun, 19:00 |
| IFK Skoghall (hemma) | 3 jul, 19:00 |
| 13 maj | Nyheter från Stadium |
| 15 apr | Landslagets Fotbollsskola 2026 |
| 12 apr | Uppstart för barn födda 2020 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera