Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Töcksfors IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Töcksfors IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det blev delat pott i dagens match mot Norrstrand på ett soligt Hagavallen. Vårens drabbning slutade även den oavgjort, i en tät och tuff match. Så blev fallet även idag. Tycker dock vi gör en riktigt bra första halvlek, tyvärr slarvar vi lite i inledningen och tappar bollen farligt på mitten vilket tillslut leder till en frisparkar som bortalaget sätter i mål. Men vi repar mod och efter ett fint anfall strax efter så gör Morre 1-1 efter ca kvarten spelad. Berger va pigg från sin kant löper sej fri och blir nedsparkad, straff som han tar hand om själv sitter säkert till 2-1. Vi har några riktig bra chanser till där både Mattis fri med målis och Oscarsson öppet mål på inlägg, men tyvärr så blir det inge utdelning där och vi går till pausvila med en 2-1 ledning.
Andra blir lite hackigare, vi tvingas till lite byten tidigt, det märks att det är 3 matchen på ca 1 vecka samt att det idag va riktigt varmt. Det gör att det inte blir samma tryck, bortalaget är lite hetare i andra och gör 2-2 på en situation där vi ställer till det för oss. På slutet går båda lagen för seger men blir inga mer mål.
Summering: Tuff match i värmen idag. Tycker nog att vi borde dödat denna tillställning i första halvlek där ä vi riktigt bra. Mattas lite i andra där Norrstrand ä lite hetare. På slutet kunde det gått hur som helst. Räknar man ihop poängen efter denna tuffa vecka samt matchande så får vi kanske va nöjda ändå. Tack till en stor publikskara som va på plats. Vi önskar domare och Norrstrand lycka till framöver och tackar er för dagens match.
Dagens presentationer :
Jämt skägg idag, alla sliter på i värmen å ska ha en eloge för en truff period med många matcher. Nu laddar vi om för ny vecka.
Mvh Gj
| Träning | 17 maj, 18:00 |
| Hertzöga BK 2 (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Jössefors IK (borta) | 31 maj, 16:00 |
| Årjängs IF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| Värmlandsbro SK (borta) | 14 jun, 12:00 |
| 13 maj | Nyheter från Stadium |
| 15 apr | Landslagets Fotbollsskola 2026 |
| 12 apr | Uppstart för barn födda 2020 |
| 29 mar | Kiosk- och parkeringsvakt 2026 |
| 21 mar | 25% på fotbollsskor! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera