Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Töcksfors IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Töcksfors IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Ett soligt Tingevi bjöd på bra inramning med mycket folk på plats, fint väder och 2 lag som gick för 3 poäng. Det är 2 lag som känner lite på varandra i inledningen, men tycker vi äter oss in rätt tidigt i matchen och är lite hetare än Årjäng, vinner mycket dueller och får lite momentum i matchen. Skapas inte så jätte mycket chanser åt något håll. Berger som är het och i bra form ger oss ledningen efter dryga 20 min spel. Årjäng har några bra chanser på slutet där Kenny får agera. Men även om vi tappar lite initiativ mot slutet av halvleken går vi till pausvilan med en 0-1 ledning.
Pausvila och lite snack om att inte ge bort initiativet som vi gjorde på slutet med lite onödiga kort och frisparkar som gjorde att hemmalaget kunde flytta upp. Vi tvingas till tidigt byte i andra då Joel måste gå av och Noah kommer in. Var vi lite hetare i första halvlek så tycker jag nog Årjäng kanske är lite hetare i andra, dom gör 1-1 på ett kanonskott, vi har dock ett jätte läge strax innan på nick från Oscarsson där Pontus gör en kanonräddning. Sen ställer vi till det för oss där Noah och Theo krokar i en spelare i straffområdet med straff som påföljd. Då får Kenny sträcka ut och gör en kanonräddning. Vi vaskar fram lite chanser på slutet men denna derby match slutar oavgjort.
Summering : Jämn match där båda lagen har perioder i matchen och det var nog till sist rättvist, visst Årjäng bränner straff men vi missar också ett kanonläge att göra 0-2 så det jämnade nog ut sej. Trevlig match med mycket folk och fint väder. Nu tar vi lite välbehövlig semester och läker lite sår innan det drar på med match mot Rinn hemma. Vi tackar alla supportrar som va på plats. Årjäng för en trevlig match och önskar dom lycka till på hösten. En bra domartrio på plats idag.
Dagens presentationer
Kenny : Kanonmatch, viktiga ingripanden i första halvlek och matchavgörande straffräddning i andra.
Karlsson : Kämpar och sliter till krampen tar honom
Oscarsson : Kaptenen krigar och sliter i 90 min
Theo : Krigar på med kramp sists 10,gör en stabil match igen.
Berger : mål igen
Tack för vårsäsongen : Vi ledare tackar alla spelare till en stabil vårsäsong. Vi har haft mycket spelare in och ut pga skador, ändrat mycket i laget från match till match. Ändå bara en förlust så vi ska va nöjda.Nu laddar vi om för en trevlig höstsäsong. Njut semestern nu alla.
Mvh Gj
| Träning | 17 maj, 18:00 |
| Hertzöga BK 2 (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Jössefors IK (borta) | 31 maj, 16:00 |
| Årjängs IF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| Värmlandsbro SK (borta) | 14 jun, 12:00 |
| 13 maj | Nyheter från Stadium |
| 15 apr | Landslagets Fotbollsskola 2026 |
| 12 apr | Uppstart för barn födda 2020 |
| 29 mar | Kiosk- och parkeringsvakt 2026 |
| 21 mar | 25% på fotbollsskor! |
Trevlig derbystämning, men spelet hade derbystämpel, inget skönspel och oavgjort var rättvist. Njut av sommaruppehållet
RapporteraRapportera