Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Töcksfors IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Töcksfors IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Fint vädet och en strålande gräsbana var förutsättningarna inför kvällens möte mot Forshaga. En tuff match på förhand och så blev också fallet. Idag startade vi dock klart bättre än mot Rottneros, va det spelförande laget stora delar av den första halvleken. Tyvärr så grinar det oss lite i ansiktet om dagen då vi blir oerhört hårt straffade på våra misstag. 0-1 kommer på ett enkelt bolltapp centralt, boll ut på kanten inlägg och en hårt jobbande Christoffer Åström nickar in ett perfekt inlägg. Vi skapar chanser men alltid är det ett ben eller huvud i vägen. 0-1 till paus.
Inga ändringar i halvlek, men viktigt att vi skulle behålla lugnet och fortsätta rulla, det gör vi ,men återigen så tappar vi bollen klantigt å det utnyttjat duktige Felix Hultin som genom en stark solo prestation gör 0-2 I den 56 min. Ridå ner trodde nog dom flesta men efter det så tar vi över ,gör några byten som faller väl in. Alex nickar in 1-2 i 63 min. Pawel gör sen 2-2 med ca kvarten kvar. I den 89 kommer Jimmie upp från backplatsen och väggar sej fri med Alex inne i straffområdet och sätter 3-2. Fantastiskt skönt å på slutet dödar vi tid smart och lyckas ta 3 oerhört viktiga poäng.
Summering: Sköna 3 poäng och sett till matchen också rättvist. Vi har en del att jobba på och får vi ordning på det så kan detta bli bra. Men en härlig moral på slutet , med den motgången vi haft så kunde 0-2 vart spiken i kistan. Men fotboll är fotboll och man får som man förtjänar oftast. Nu jobbade vi på i 95 min och det gav resultat. Vi tackar domare och Forshaga för matchen och önskar er lycka till framöver. Mycket publik även idag, fantastiskt bra. Nya tag till helgen igen då ett ungdomligt Säffle 2 gästar.
Dagens prestationer
Lars: Riktigt stark match idag.
Andres: strålande i andra i rad
Jimmie: Lite hängig före matchen, det märktes inte.
Kimo: Kommer återigen in och visar en härlig inställning.
Hamsa: Nyförvärvet kom som Kimo in och ändrade matchbilden. Riktigt bra.
Men som lag efter 56 min och 0-2 visar vi moral ,det får vi bygga vidare på. Tack för idag.
Mvh #21
| Träning | 28 maj, 18:30 |
| Jössefors IK (borta) | 31 maj, 16:00 |
| Årjängs IF (hemma) | 5 jun, 19:00 |
| Värmlandsbro SK (borta) | 14 jun, 12:00 |
| Ulvsby IF (hemma) | 21 jun, 17:00 |
| 13 maj | Nyheter från Stadium |
| 15 apr | Landslagets Fotbollsskola 2026 |
| 12 apr | Uppstart för barn födda 2020 |
| 29 mar | Kiosk- och parkeringsvakt 2026 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera