Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tomelilla IF Fotboll dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tomelilla IF Fotboll dam.
Fotboll dam
Följ oss för uppdateringar
I vår sista match innan serien vänder möter vi Malmö City FC på hemmaplan i Onslunda. Lagen har aldrig mötts tidigare och därför vet vi inte så mycket om våra motståndare. Tabellen skvallrar om att det är ett lag som släpper in mycket mål och inte skapar så värst mycket framåt. Man ligger klart sist och därför känns det som ett överkomligt motstånd. Laget består av spelare födda runt 1990. Man kommer till spel med endast en avbytare.
Vår trupp idag ser ut så här. Zandra Persson, Therése Lökken, Therese Persson, Amanda Rohlin, Rebecca Börsum, Matilda Persson, Emma Fritzson, Elin Montán, Annie Nilsson, Emilia Marceau, Ida Andersson, Elin Svensson, Johanna Möller, Katja Henriksson, Erika Gradin och Julia Persson. Vi noterar att Elin Svensson gör debut i OT15-dressen och att Therese Persson gör sin första match för säsongen. Therese representerar Njurunda IK i Medelpad men enligt regeln ”Utlåning av amatör med dubbel bosättning” spelar hon för oss när hon är hemma i Skåne.
54 sekunder. Längre än så dröjer det inte, enligt domaren, innan OT15 tar ledningen med 1 – 0. Det är Rebecca Börsum som springer ifrån uppvaktningen och otagbart lägger in bollen i målvaktens vänstra hörn. Hemmalagets övertag är totalt och våra gäster får finna sig i att spelet helt förs på deras planhalva. Efter tio minuter ökar Erika Gradin på till 2 – 0. I OT15 går vi runt på samtliga 16 spelare vilket leder till att Malmö City med sin enda avbytare blir tröttare och tröttare. I mitten av halvleken får vi en frispark i bra läge snett fram för motståndarnas mål. Julia Persson lägger upp bollen, siktar in sig och sätter frisparken direkt i mål. Tio minuter senare gör Ida Andersson 4 – 0 vilket också är ställningen i paus. OT15 har varit totalt överlägset. Vårt försvar har haft en lugn halvlek och de gånger man har behövt ingripa har man gjort det på ett utmärkt sätt.
I andra halvlek fortsätter vi att dominera och målen trillar in allt eftersom. Emilia Marceau gör 5 – 0, Erika Gradin 6-0, Ida Andersson 7-0, Johanna Möller 8-0 innan Julia Persson strax före slutsignalen fastställer resultat till 9 – 0. Det blev aldrig någon spänning i matchen. Vi var alltför överlägsna. Matchen hade mer karaktären av en dag på jobbet.
När nu halva serien är avverkad ligger vi på tredje plats i tabellen. Vi har dock en match mer spelad än Lindeborgs FF som vid seger i sin match går förbi. Så här långt är OT15 det lag som släppt in minst antal mål eller nio baklängesmål på åtta matcher. Ett helt okej utfall.
Vi har en match kvar att spela innan vi går till en välförtjänst semester. Den 18 juni klockan 16.00 möter vi Croatia på Tomelilla ip. Tidigare i år när vi möttes inne i Malmö tog vi ledningen med 3 – 0 men fick till slut, lite snöpligt, nöja oss med ett oavgjort resultat 3 – 3. Det var en plump i protokollet och nu vill vi gärna visa att det var en engångsföreteelse.
Ses på Tomelilla idrottsplats den 18: e!
//Stig Throbäck
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera