Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tomelilla IF Fotboll dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tomelilla IF Fotboll dam.
Fotboll dam
Följ oss för uppdateringar
Tomelilla – Svenstorp 0-6 (0-2)
Förväntningarna var väldigt stora efter förra helgens triumf. Detta var dock något som hämmade gänget matchen igenom. Vi var otroligt nervösa inför matchstart och tyvärr måste jag säga att vi aldrig riktigt var med i matchen. Svenstorp visade från start att de var hos oss för att ta poäng och skapade en handfull chanser innan de kunde på en tilltrasslad situation vid en hörna trycka in 0-1. Zandra sattes på prov gång på gång och räddar oss från ett ras i 1:a halvlek. Trots att vår backlinje stred tappert och Zandra gjorde fina räddningar kunde Svenstorp ändå utöka till 0-2 en dryg halvtimme in på matchen. Idag hade vi väldigt svårt att komma till något bra passningsspel och hade otroligt svårt att komma fram i bra målchanser.
Under andra halvlek sprang Svenstorp ifrån oss och ökade ledningen till 0-6 innan domaren blåste av matchen. Nej, det här var verkligen inte vår dag och vi behöver höja oss rejält i kommande matcher om vi skall ha en chans att ta nya poäng innan sommaruppehållet. Det finns inga genvägar utan det är genom hårt arbete som vi kan ta oss tillbaka, så nu får vi kavla upp ärmarna och ta nya tag i veckan men framför allt hitta tillbaka till glädjen och allt positivt som fotbollen har med sig.
Ses i veckan!
/Coachen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera