Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tomelilla IF Fotboll dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tomelilla IF Fotboll dam.
Fotboll dam
Följ oss för uppdateringar
Janstorp – Tomelilla 1-3 (1-1)
Det var upplagt för en spännande match denna lördags eftermiddag då båda lagen var i behov av poäng. Jag måste berömma alla spelarna för sin inställning, matchen igenom och att vi gick ut heltaggade denna varma dag. Det var inget snack utan vi tog tag i matchen redan från första sekund och hade bra spel de inledande 10 minuterna. I den 3:e minuten skjuter Emilia ett skott som borrar sig in under ribban till 0-1. Janstorp lyfter efter vår första anstormning och har några chanser. Halvvägs in på halvleken har vi åter väldigt bra spel och vi skapar ett flertal chanser där Sofias skott i stolpen ligger närmast ett mål. Det kändes därför inte helt okej när Janstorp kontrar in 1-1 i den 37:e minuten. Trots en sen kvittering så fortsätter vi att spela positivt och är nära att ta ledningen igen vid ett par tillfällen.
Det skulle komma ett ledningsmål men det fick vänta till 2:a minuter efter paus men det var värt att vänta på. My blev friställd ute i 16m området och driver likt Kurre Hamrin in längs kanten och lurar samtliga på IP när hon helt fräckt lägger in bollen bakom JAIF-målvakten i mål. Vi är riktigt på tå och redan 2 minuter senare blir Sofia friställd och kan iskallt lägga in 1-3.
Idag stämmer väldigt mycket i vårt anfallsspel och många spelare är delaktiga framåt. En stor anledning till detta är att vi känner oss trygga i vårt försvarsspel över hela plan samt att vi är otroligt löpvilliga idag.
Viktigt att vi tar detta med oss i fortsättningen rapporterar en mycket glad och nöjd tränare för dagen.
/Coachen
De va po tiden töser. GRATTIS!!!
RapporteraRapportera