Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sunne IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sunne IK.
Sunne IK
Följ oss för uppdateringar
Thomas Engman ny huvudansvarig för A-lag och ishockeygymnasiet
Vi är stolta över att presentera Thomas Engman som ny huvudansvarig för både vårt ishockeygymnasium och A-lag. Kontraktet är skrivet på 2+1 år och Engman tillträder sin nya roll från och med 1 juni.
Sportchef Henric Persson:
“Vi är mycket nöjda med att ha lyckats knyta till oss Thomas. Hans erfarenhet och engagemang kommer att vara en stark tillgång för vår fortsatta utveckling.”
Thomas Engman, har en gedigen bakgrund inom svensk ishockey. Han inledde sin tränarkarriär i Strömsbro HC, där han framgångsrikt förde laget från division 3 till Hockeyettan under en treårsperiod. Vidare har Engman varit både tränare och sportchef i Mörrum division 1.
Senast har Engman varit huvudtränare i Forshaga IF i Hockeyettan. Under säsongen 2024/25 ledde han laget till en sjätteplats i Allettan Norra, vilket innebar en direktplats till slutspelet. I kvartsfinalen ställdes Forshaga mot IF Sundsvall Hockey, där laget kämpade hårt men föll med 1–3 i matcher. Detta var Forshagas första slutspel på flera år och en tydlig indikation på den positiva utveckling som skett under Engmans ledarskap.
Vi ser fram emot att tillsammans med Thomas fortsätta vår satsning på att utveckla ishockeyn i Sunne och skapa en stark och hållbar framtid för både vårt ishockeygymnasium och A-lag.
Varmt välkommen till Sunne IK Thomas! 🔵⚪
Foto: JEANETTE DAHLSTRÖM
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera