Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sunne IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sunne IK.
Sunne IK
Följ oss för uppdateringar
Vinst mot Munkfors i tredje träningsmatchen!
Under förra veckan mötte SIK Malungs IF, det blev förlust hemma i Helmia arena trots att SIK var snäppet bättre spelmässigt.
Under fredagkvällen skulle en något jämnare hockeymatch utspela sig mot IFK Munkfors.
(Undertecknad, som inte varit på ”Klingevi” sedan man själv spelade för ca 10 år sedan, måste börja med att man fick se prov på hur en ishallen kan se ut även hos oss mindre klubbar, bara att lyfta på hatten och gratulera IFK Munkfors till en grymt fint renoverad ishall).
Matchen då, i första perioden får SIK en drömstart när Samuel Henriksson efter några sekunders spel sätter 0-1 bakom burväktaren i IFK. Spelet blir böljande och lagen byter chanser med varandra. När SIK-spelarna får besöka den klassiska och välbesökta botbänken i Munkfors arena tar så smått IFK över spelet och kan senare även kvittera. 1-1 blir slutsiffrorna efter den första perioden.
I andra perioden fortsätter lagen byta chanser med varandra, SIK gör både 1-2 genom Christoffer Jonsson Sundqvist och sedan även 2-3 genom Samuel Lindsäth som förblir resultatet efter två spelade perioder där SIK gör en fin spelmässigt period.
I tredje perioden blir SIK väl passiva och rädda om ledningen, och det ser ut som vi lyckas reda ut stormen. Vi håller IFK utanför oss, och när de väl kommer till farliga lägen står kvällens SIK-målvakt Gustaf ”Gurra” Nermark i vägen. Det ska dröja till 19:44 innan IFK kvitterar med ett klassiskt skitmål.
I OT tar det inte många sekunder innan Johan Berntsen lossar på stora kanonen och SIK vinner därmed kvällens drabbning.
I kväll visar SIK att om alla gör jobbet i 60 minuter så kan vi vara med och störa lag som tillhört toppen i hockeytvåan de senaste åren, men då gäller det att gå in med samma inställning varje match, hela säsongen. Hela laget förtjänar en klapp på axeln, och Gurra i målet gör en stabil insats.
Även om tempot var betydligt lägre än mot både BIK J20 och Malungs IF, så blev det en kamp med många närkamper, blockade skott och känslor, precis som det ska vara.
Förlust i andra träningsmatchen för helgen!
Under söndagskvällen mötte SIK IFK Munkfors ännu en gång denna helg, den här gången i Helmia arena.
I första perioden började IFK i ett högt tempo, SIK var inte på tårna och IFK kunde snabbt gå upp till en 0-2 ledning. SIK skulle reducera till 1-2 genom Christoffer Jonsson Sundqvist, men innan hesa Fredrik löd gick IFK upp till en 1-3 ledning. SIK skapar en rad chanser att sätta dit pucken men trissan vill inte in i kväll.
I andra perioden spelar SIK upp sig, vi bör helt klart göra mer än ett mål i kväll då vi har ett antal frilägen och andra bra lägen att trycka dit pucken. I stället ska IFK göra 1-4 på ett väldigt passivt SIK-försvar.
I tredje och sista perioden fortsätter SIK att skapa en del lägen, utan att lyckas trycka dit pucken. 1-4 blir kvällens slutresultat i matchen och det är absolut inte orättvist.
IFK har 1-2 vassa femmor som man får se upp med, då gäller det att vara påkopplade och vilja göra jobbet, något som inte riktigt var där i kväll.
Nu är det bara att fortsätta träna bra, en träningsmatch återstår mot Malungs IF borta innan det ör dags för seriepremiär den 6/10.
’
#🔵⚪
Team 14 - U10 IFK Munkfors:2 (hemma) | 2 dec, 11:30 |
Team 14 - U10 IFK Munkfors:1 (hemma) | 2 dec, 11:30 |
Team 14 - U10 Sunne IK:2 (hemma) | 2 dec, 11:55 |
Team 14 - U10 IFK Munkfors:1 (hemma) | 2 dec, 12:35 |
Team 14 - U10 IFK Munkfors:2 (borta) | 2 dec, 12:35 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera