Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sunnanå SK P-2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sunnanå SK P-2013.
P-2013
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Klasscupen går av stapeln nästa lördag, den 13/9 och vi tillsammans med f13 står som arrangörer.
Vi kommer att behöva 10 tappra föräldrar som kan ta ett arbetspass (det innfattar rillning, fikaförsäljning, städning och sekretariat).
P13 fick arbetspass på eftermiddagen mellan 11:45-15:15. Tiderna är ungefärliga (kan bli kortare) och kan komma att ändras beroende på antalet anmälda lag. Så snart spelschemat är klart återkommer vi med den rätta tiden.
Frivilliga som vill ställa upp anmäler sig nedan, blir det över pass kommer vi att fördela ut det på föräldrar som då är skyldiga att hitta en ersättare om man inte har möjlighet.
Mvh/ Föräldrarna till Ossian, Theo och Hugo N
Inga kommande aktiviteter
Jag är där hela dagen som ledare för en klass så jag kan hjälpa med allt möjligt förutom när dom har match
RapporteraRapportera
Vi är i Piteå den helgen så kan tyvärr inte hjälpa till. Hoppas att ni får ihop ett gäng.
RapporteraRapportera
Jag kan hjälpa till i kiosken första passet från 11.45. Hur långa pass har ni satt ut? ☺
RapporteraRapportera
Jag kan också hjälpa till i kiosken
RapporteraRapportera
Tanken är att man tar hela passet 11:45-ca 15:15, istället för att dela upp det på massor av folk. Gissar att det kommer fler liknande arbetsinsatser framöver och att rättvisa eftersträvas.
RapporteraRapportera
Förstår. De kan de bli svårt för mig att stå där hela passet. Johan jobbar hela helgen och Louie har träning på annat håll som de ser ut nu ska ha på den. Men jag kanske kan gå tidigare?
RapporteraRapportera
Vi kan ta ett pass, spelar ingen roll vad.
RapporteraRapportera
Jag kan ta ett städpass. Alternativt dela kioskpasset med Linda
RapporteraRapportera
Ingen av oss kommer ha möjlighet den här gången då det krockar med en 50-års fest som vi engagerar oss i under hela lördagen.
RapporteraRapportera
Jag kan ta ett pass.
RapporteraRapportera
Jag kan ta ett pass med städning.
RapporteraRapportera
Heja er som tagit på er arbetspass! I morgon får vi förhoppningsvis svar på antal anmälda lag till cupen och därefter vilka tider som gäller. Om jag räknat rätt har vi 5,5 arbetare och söker några fler frivilliga som har möjlighet att ställa upp!
RapporteraRapportera
Vi behöver fler arbetare. Lotten har fallit på:
RapporteraWilhelm, Gustav, Adrian K, William Ö. En förälder från vardera barn förväntas jobba på klasscupen. Exakta tider kommer snart, men räkna med 11:45-15:15.
Kan man inte ställa upp är man skyldig att hitta en ersättare (ett stort syskon/faster/mormor eller dylikt). Det finns mycket pengar att tjäna in till laget så detta är en viktig insats för killarna. All vinst går till p13 och f13.
Rapportera
Jag har en liten fundering. Ser i dokumentet under klasscupen att det ska bakas långpannekakor och det ska samlas in godispåsar. Är det F-13 som arrangerar det eller vilka bakar?
RapporteraRapportera
Vi försöker lösa bakning också. Är beslutat att 4 från varje lag levererar en långpannekaka var. Har bett Folkes (som skulle resa bort) om det, men börjar ha slut på föräldrar att dela ut den uppgiften på… Så om någon känner sig sugen så är ni mer än välkomna att baka! Leverans fredag under dagen till kansliret, eller lämna på kvällen vid domarrummet. Eller på morgonen vid cupstart.
RapporteraRapportera
Alla som vill får gärna baka långpannekaka och lämna in på kansliet. Det skulle uppskattas. Baka gärna laktosfritt om möjligt. Märk upp isåfall.
RapporteraRapportera
Laktosfritt önskar vi i så fall.
RapporteraRapportera
Jag kan baka en långpannekaka.
RapporteraRapportera
Jag kan också baka en kaka. Lämnar dock på morgonen.
RapporteraRapportera
Jepp, Vi bakar 2 st.
RapporteraRapportera
Toppen! Tack!
RapporteraRapportera
Jag kan också baka en:)
RapporteraRapportera
Jag kan baka, men har ingen ersättare för arbetspasset, då vi är borta hela helgen.
RapporteraRapportera
Åsa jag kan ta ditt arbetspass om du vill så kan du få baka en långpannekaka istället, då skippar jag att baka. :)
RapporteraRapportera
Tack Sanna! Då gör vi så!
RapporteraRapportera
Ändringar för mig. Jag kommer att vara på plats hela dagen så kan arbeta hela passet. I kiosken eller städa spelar ingen roll.
RapporteraRapportera
Spelschema har ju kommit. Är tiderna för arbete ändrat eller är det samma….?
RapporteraRapportera
Det är samma tider som gäller. Kanske att man kan avsluta lite tidigare då allt är klart och städat. Vi trodde först att det inte skulle bli så många anmälda lag, men det blev det till slut, vilket är roligt både för barnen och bra inkomst till laget!
RapporteraRapportera
Korrigering av arbetstider! P 13 arbetar 11:00-14:30. Hoppas det inte ställer till någons planering!
RapporteraRapportera
Är arbetsschemat klart om vem som ska jobba vart imorgon? Och finns det personer på alla pass?
RapporteraRapportera
Alla som ska jobba imorgon samlas klockan 11.00 utanför kansliet så fördelas arbetsuppgifterna. Vi ses!
RapporteraRapportera