Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stureby FF F17
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stureby FF F17.
F17
Följ oss för uppdateringar
Seger i B-finalen i Profixio Cup
Efter ett tungt gruppspel på lördagen väntade en ny utmaning på söndagen i form av B-slutspel i välordnade Profixio Cup på Tyresövallen.
Sturpens hjältar hade inte låtit sig nedslås av lördagens förluster utan mötte upp fulla av glädje och kämpaglöd, precis som alltid när SSK F-05 äntrar planen. Inför dagens matcher lovade vi varandra att kämpa tillsammans och i alla lägen göra vårt bästa och hjälpas åt.
Sagt och gjort, i dagens första match var det full fart från början och IFK Lidingö som stod för motståndet fick det svettigt. Det dröjde dock innan utdelningen kom, men när väl ettan kom rasade också ytterligare ett par mål in. 3-0 och en övertygande seger betydde semifinal mot Vendelsö.
Väl där följde matchen samma mönster men lite oflyt i avsluten och en storspelande målvakt gjorde att ledningen stannade vid 1-0. När sedan Vendelsö lyckades peta in kvitteringen på en kontring kändes det lite snöpligt men Sturpens stolthet bet ihop och malde på. Matchen slutade ändå 1-1 och straffar väntade. Att de väntade var verkligen rätt ord i det här sammanhanget då arrangörerna var lite oförberedda och nästa match fick spelas innan vår straffläggning...En halvtimme senare och på en annan plan klev ändå starka Sturpen-brudar ut och visade var skåpet skulle stå. Tre bergsäkra straffar och en reflexräddning senare stod vi jublandes som klara finalister.
I finalen väntade lokalderby mot Enskede, och matchbilden från de tidigare matcherna kändes igen. Söders blå hade det mesta av bollinnehavet och chanserna medan motståndarna satsade på ett rakt kontringsspel. 1-0-ledningen kom rätt snabbt och tvåan hängde i luften men istället lyckades Enskede sticka upp och kvittera. Avgörandet kom via ett fint anfall som avslutades med ett stenhårt skott i bortre krysset. Frågan är om bollen var inne eller inte, vilket var helt omöjligt att se från vår position 40m bort. Domaren var ändå säker på sin sak när han blåste mål, och oavsett var det ett klart rättvist resultat sätt till chanser, spel och bollinnehav.
Söders blå fick återigen fira med sången om hjältarna från söder och förutom en fin pokal och glada miner fick vi med oss ytterligare en Magnum-butelj med Pommac. Det kan bli en kul avslutningsfest senare i år tjejer!
| Träning | 31 dec, 18:15 |
| Träning | 1 jan, 19:00 |
| Träning | 2 jan, 12:00 |
| ST-cupen 2026 | 3 jan, 16:00 |
| Träning | 5 jan, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera