Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Store Mosse Förening
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Store Mosse Förening.
Föreningen Store Mosse Nationalpark
Följ oss för uppdateringar
20260912 Vandring till öar
Åtta vandringssugna samlades på vandringens dag en bit från Kittlakull vid bron över järnvägen.
Det var en speciell vandring som väntade för det var ” öarna” Timmerö och Hallö, belägna på maden på södra delen av nationalparken som skulle besökas.
Och detta utan snöskor.
Lite duggregn mötte oss på första etappen som följde det spångade leden till den viker av in mot Lilla Lövö.
Sedan bar det av med en lite jobbigare promenad rakt ut i mossen. Men det gick i stort sett bra utom att någon doppade ändalykten i det våta och undertecknads stövel fastnade i gyttjan och resultatet blev en något våt strumpa.
Väl inne på Timmerö var så dags för en liten välbehövlig paus i vandringen.
Efter att ha vilat och stärkt oss med medförd förning gick färden tillbaka mot spängerna på lilla Lövöleden, Här kände sig några deltagare nöjda med dagens insats och vände hemåt medan vi andra fortsatte färden över lilla Lövö och sedan i riktning mot Lövö. Efter en knapp kilometer lämnade vi åter spängerna för att vandra något hundratal meter ut mot Hallö
Hallö är till skillnad mot Timmerö, som är helt platt, en liten ” bergknalle” dvs berg i dagen. Här finns också ett ”värn” med något oklar historia.
Efter att ha undersökt detta och druckit upp de sista kaffedropparna vändes så färden hemåt.
En mycket trevlig och lite annorlunda vandring som kanske skapade lite intresse för fler vandringar utanför dom normala lederna.
/ Janne
Bilder
| Fredriks småkryp | 28 okt, 19:00 |
| Filmvisning; Naturskogar i Sverige, Sjumilaskogen | 11 nov, 19:00 |
| Julfest | 2 dec, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera