Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stala IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stala IF.
Stala IF
Följ oss för uppdateringar
Man blir en aning ledsen i ögat när man kommer upp och ser att det varit inbrott i klubbstugan och kiosken. Sönderslagen ruta och ett stort hål i dörren till kiosken.
När man sen skall ha i gång traktorn är batteriet borta och dieseln är slangad. När väl detta är fixat är tändningslåset obrukbar. Vi fixar detta provisoriskt och får igång Holdern och lyfter upp plogen för att skotta. Då har de j******na snott tryckstången. I väg och köper nytt så det kan skottas.
Dags att montera det ny beställda tändningslåset och det går ju bra tills man skall kolla om ljuset lyser. Parkeringsljuset lyser så snyggt men varför inget halvljus? Någon lustigkurre har snott det med. Tur att det går att köra utan ljus på plan. Dags att backa till för att harva konstgräset, men det är nåt som inte stämmer, något saknas. Samma idioter har varit och lagt beslag på hela hydraulpaketet med påhängda tryckstänger.
Man blir både trött och ledsen när sådant händer. Här försöker vi att få det att gå runt både ekonomiskt och ideellt arbete och så händer detta. Att några sketungar slangar soppa nån gång ibland för att köra runt sina A-traktorer för de inte har några pengar är väl illa nog. Men det här med inbrott klubbstugan och börja att slakt vår traktor då har vi med ren kriminalitet att göra.
Hoppas vi kan få in lite tips om nån eller någon sett nåt.
| P-2011-2013 Kiosk / matchvärd | 16 maj, 09:30 |
| P-2011-2013 IK Oddevold P2012 (P14) (hemma) | 16 maj, 10:30 |
| Stala IF Herrsenior Herrestads AIF Div.7 (hemma) | 16 maj, 13:00 |
| Bollskoj Träning | 17 maj, 09:45 |
| F-2017-2018 Skogspromenad | 17 maj, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera