Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sollefteå GIF FF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sollefteå GIF FF.
Sollefteå GIF FF
Följ oss för uppdateringar
Nu har matchandet för distriktslagen i Ångermanland dragit i gång på allvar – och det med stark representation från Sollefteå GIF. Totalt är sju spelare uttagna i truppen för pojkar födda 2010.
– De är drivna, framåt och vill lära sig mer hela tiden, säger tränaren Axel Eriksson.
Efter några internmatcher och en träningsmatch på Nipvallen samlas laget för utvecklingslägret i Östersund den 28 maj. Det blir det första riktiga testet för laget.
Från GIF har sex spelare tagit plats i den 22 man stora truppen: Aaron Lundqvist, Wiggo Westberg, Bruk Alem, Dawit Melakde, Folke Molin och Lucas Devall. Därtill är Edvin Kahteran med som reserv. För Axel Eriksson, som tränar spelarna både i klubb- och distriktslaget, är det framför allt spelarnas driv som varit avgörande för att de ska ta plats i truppen.
– Det bidrar till att de kommer framåt snabbt och ligger långt fram i sin utveckling överlag. Det är deras personlighet, säger han.
Under distrikslägret ställs Ångermanland mot de främsta spelarna från Norrbotten, Västerbotten och Jämtland/Härjedalen.
– Det kommer hjälpa dem att komma framåt ännu mer. De får möta de bästa spelarna i sin ålder från andra distrikt, så de får ett bra motstånd att träna mot och utveckla sina färdigheter. Sedan är det även en sporre för dem att fortsätta vilja göra ännu mer hela tiden och komma ännu mer framåt, säger Axel Eriksson.
För spelarna är det första året med distriktsfotboll. Det är med andra ord en ny erfarenhet och ett bra tillfälle att mäta sig med spelare de vanligtvis inte ställs mot.
– Det ska bli kul. Jag är faktiskt lite förvånad att jag kom med, jag tycker inte att det gick så bra på uttagningen, säger Lucas Devall.
I förlängningen är distriktslaget ett steg mot rikslägret och mot än högre nivåer.
– Det är ett bra sätt att se var man står, och ett bra läge att visa upp sig för landslag och liknande, säger Wiggo Westberg.
P-14 Långsele AIF P14 (borta) | 1 jun, 12:00 |
P-13 Moffe BK P13 Vit (borta) | 1 jun, 13:30 |
P-11 Moffe BK P11 (borta) | 1 jun, 15:30 |
A-laget Träning | 1 jun, 16:30 |
P-11 Sidensjö IK P11 (borta) | 1 jun, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera