Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Solängens BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Solängens BK.
Solängens BK
Följ oss för uppdateringar
Hej Alla,
Lite uppdatering,
Igår började man ta bort gräset på Eklandavallen och när jag var på plats så hade man tagit bort 3/4 (Bild). Det nya gräset har kommit och ligger på parkeringsplatsen, förhoppning är att det nu börjar rulla ut det nästa vecka och sedan skall limmet sätta sig.
Uppdatering kommer om det sker några förändringar i tidsskemat.
Tidigare info:
Mölndals stad har planerat in byte av Eklandavallens konstgräs.
Planen är att genomföra bytet under V:42-45 med reservation för V:46-47 om man stöter på problem.
Man har lovat hjälpa till med planering av planbyte för de matcher som berörs, v.v kontakta Era motståndare och kika på om Ni kan spela Er match på motståndarnas Hemmaplan eller kontakta Kultur & fritid för att hitta en lämplig plan i mölndals stad.
Vänligen informera även förbundet om att planbyte kommer ske och att vi behöver hjälp med att flytta matcherna till lämplig ny plan.
Med vänliga hälsningar
Solängens Bollklubb
| SBK Utvecklingsträning Träning | 24 okt, 16:00 |
| P-13 Säsongsavrundaren | 25 okt |
| P-14/15 Träning | 25 okt, 09:00 |
| F19/20 Träning | 25 okt, 09:30 |
| F-12/13 Träning | 25 okt, 10:30 |
Finns det någon lösning att kunna träna på andra planer under tiden?
RapporteraRapportera
Hur fortlöper tidsplanen för konstgräsbytet? Kan vi planera in träningar enligt tidigare schema from v46 eller blir de klara tidigare tom?
RapporteraRapportera
Med tempot de hade de först två veckorna så är väl planen klar till påsk:-)
RapporteraRapportera
Hej, kan vi träna f r o m lördag 20/11på Eklandavallen, ser ut så hos lokalbokningen? Dvs vet vi att det är klart då eller ska vi boka upp fler tider på andra planer?
RapporteraRapportera
Jag fick nyss svar från Lokalbokningen att de inte går att använda planen till helgen.
RapporteraDe kan inte ge besked när det blir helt klart heller, mer info först på måndag.
Rapportera
Hann planen bli klar innan snön kom, annars kommer vi väl inte kunna börja använda planen oavsett om de röjer snön.
RapporteraRapportera
Tack för info.
RapporteraOch tittar vi på prognosen just nu så kommer det vara minusgrader minst till 10/12.
Frågan är ju hur lång tid det tar att färdigställa när förutsättningarna är rätt?
Rapportera