Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Slöinge GoIF Seniorlag Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Slöinge GoIF Seniorlag Dam.
Seniorlag Dam
Följ oss för uppdateringar
Idag var det dags för dubbelderby mot Getinge. Man var ju lite orolig på morgonen eftersom Getinge hade lovat att sticka hål på motståndet. Det blev nog inte riktigt som planerat eftersom det började med 5-1 till Slöinges herrar.
Damlaget tar tag i matchen från början och gör en riktigt bra första halvlek. Dock är ledningen bara 1-0. I andra halvlek fortsätter vi att skapa chanser men 2-0 dröjer till sent i halvleken. Getinge skapar några lägen när dom satsar allt framåt men totalt sett har vi mycket fler chanser och vinner en klar seger.
Jag slutar aldrig imponeras av dessa tjejer. Dom är alltid ett LAG i med- och motvind och kämpar för varandra oavsett trötthet o byten.
En lördag på Slöinge Ip med 6 poäng mot Getinge är nåt speciellt ⚽️⚽️
/Johan
| Träning | 10 sep, 18:30 |
| Särö Kullavik IF (hemma) | 13 sep, 15:00 |
| Träning | 15 sep, 18:30 |
| Träning | 17 sep, 18:30 |
| LGM (borta) | 19 sep, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera