Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skövde IBF Herrar div.2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skövde IBF Herrar div.2.
Herrar div.2
Följ oss för uppdateringar
Carl Hagström om det nya kontraktet
- Ja riktigt roligt med två nya år! Känner mig oerhört revanschsugen på kommande säsonger efter en inte så godkänd prestation av mig förra året. Även fast det inte gick så bra som vi hade hoppats det senaste året så känner jag ändå stolthet över hur vi som lag presterat. Laget som vi byggt upp under dom senaste åren är riktigt bra, inte bara på innebandyplanen utan även utanför. Känns givet att fortsätta lira och ge det jag kan till laget för att vi ska lyckas. Har en mycket positiv känsla över framtiden, fått in en väldigt kompetent tränarduo som jag tror mycket på! Så jag har inga tvivel på att denna säsongen kommer bli lyckad och att vi garanterat kommer ta oss långt med det nya konceptet!
Assisterande tränaren Simon Hultman om Carl
- Det är oerhört skönt och viktigt att kunna signa en spelare som Carl. Han ger alltid allt, både på träning och match. Han tillför mycket även vid sidan av planen och jag är övertygad om att han kommer bli en riktigt viktig tillgång under året. När vi började bygga laget på papper var Carl en självklarhet att ha med!
Sportchef Oscar Hjerpe om Carl
- En riktig energiinjektion för hela laget! Precis som Simon säger här ovan så är Carl en oerhört nyttig spelare att ha med i lagbygget, han ger alltid allt på både träning och match. Jag har nog aldrig sett Carl komma till träning med dålig inställing och energi, något vi kommer ha stor nytta av nu när framtidens Sibbare skall fostras.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera