Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skövde IBF Herrar div.2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skövde IBF Herrar div.2.
Herrar div.2
Följ oss för uppdateringar
- Välkommen hem till Skövde Innebandy, Viktor!
Tackar så mycket!
- Beskriv hur din innebandykarriär sett ut sedan du lämnade Skövde Innebandy?
Inte så spännande kanske, men jag har varit Floda IBK trogen under de tio säsonger jag varit borta från Skövde. Ett lag och en förening som jag trivdes väldigt bra i! Vi har varit ett stabilt division ett lag och spelat ett gäng kval upp till allsvenskan, men lyckades inte riktigt nå hela vägen. Som längst gick vi till en kvalfinal för två år sedan mot Lerum.
Så förhoppningsvis har jag en del bra erfarenhet och kunskap att ta med mig tillbaka till Skövde innebandy från tio års division ett spel med Floda!
- Hur stor koll har du på ditt nya lag och lagkamrater?
Jag har väl en ungefärlig idé om vad det var för lag den här säsongen från de två matcher jag spelade mot dem. Tyckte att det var ett optimistiskt lag som var bra framåt, men bjöd på lite för mycket bakåt. Nu har jag hunnit träffa i alla fall en del av laget vid ett tillfälle och det verkar vara ett bra gäng, så det känns bra!
- Beskriv dig själv som innebandyspelare
Jag är en lugn och numera ganska erfaren center. Har väl framförallt varit bra i defensiven, men tycker att jag blivit ganska allround med åren. Är bra på att läsa spelet och tycker om att täcka skott! I övrigt så försöker jag bara jobba hårt och bidra med så mycket jag kan.
- När kommer du ansluta till laget?
Jag ansluter nu direkt när det startar upp igen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera