Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skövde IBF IBS - Pojkar 2018
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skövde IBF IBS - Pojkar 2018.
IBS - Pojkar 2018
Följ oss för uppdateringar
Sibben Cup 2025, 3-5 januari!
Sibben Cup i Skövde är Sveriges närmsta innebandycup med gångavstånd mellan spelhallar, logi och mat.
Turneringen är sanktionerad av Svenska Innebandyförbundet (SIBF).
Cupen arrangeras av Skövde IB F.
Till Sibben Cup 2024 fick vi besök av 36 föreningar om 106 lag, från Landskrona i söder till Fagerås i norr!
263 matcher spelades under tre dagar på 7 olika planer i centrala Skövde.
1523 spelare, ca 350 ledare, 34 domare, plus föräldrar, anhöriga och supportar ökade Skövdes befolkning med drygt 3% under Cupdagarna!
Våra killar födda -18 är tilldelade ett pass/barn på 3 timmar. Under träningen på Söndag 15/12 kommer en lista med pass finnas för er föräldrar att skriva upp er på. Dessa är fördelade mellan 2-5 januari under olika tider på dygnet.
Sibben cup är klubbens absolut största inkomstkälla, den bidrar till att våra killar kan få sitt startkit och att vi föräldrar och ledare inte behöver sälja toapapper och annat om man inte som lag vill tjäna extra pengar. Klubben kräver inget annat utom att man ställer upp vid Sibben-cup. Självklart kan det vara så att man är bortrest eller har förhinder på annat sätt men då löser man sitt pass med hjälp av en till exempel släkting, granne eller ber en lagkompis förälder ta ett extra pass. Jag tror att man har någon i sin närhet som vill hjälpa till i 3 timmar en helg eller att man kan muta en lagkompis förälder att ta ett extra😀 Man är i alla fall ansvarig över att fylla ett pass. Kan ju vara bra att komma i tid till träningen på söndag då man får möjlighet att ta det pass på den tid man önskar.
Trevlig kväll!
Endast sidans medlemmar kan kommentera
Tack för info Sandra! Vet du vilket område vi ska bemanna ? Eller ska vi vara på olika ställen?
RapporteraRapportera
Vi har olika ställen
RapporteraHallvärd Arenen
Kiosk Helenahallen
Logi Komvux
Logi Västerhöjd
Rapportera
Tack Mattias ! Står man själv eller med någon annan föräldrar när man gör sitt pass? Är det du som har hand om det på söndag när man ska fylla i sitt pass?
RapporteraRapportera
Det är jag som kommer att fylla i de pass ni väljer och sedan skicka det vidare till cupledningen. Jag har inte fått någon mer info än att jag har fått ta del av bemanningsschemat, och vad jag kan se så kommer ingen att stå själv. Vissa pass delas med flera föräldrar från vårat lag och vissa pass delas med andra lag.
RapporteraRapportera
Toppen Mattias! Ses vi imorgon .
RapporteraRapportera