Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skene IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skene IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
På lördag åker vi till Ruddalen, Västra Frölunda och möter Assyriska BK. Ett lag som slås varje match för tillfället då de innehar negativ kvalplats. Föreningen har värvat in flertalet nya spelare under sommaruppehållet då placering efter omgång 12 var i botten av tabellen. Laget spelade div 2 fotboll så sent som ifjol och deras förhoppningar var nog inte att ramla ur en serie till.
På vårens 12 spelade matcher lyckades dom inkassera 11 poäng och under höstens 5 omgångar 8 pinnar och står för tillfället på 19 inspelade. Närmaste lag dom går fight emot är Kinna IF 19p och Jönköping på 23p.
Sista fem omgångarna möter dom följande lag, Skene IF. Dalstorp. Angered. Partille och Bergdalen i sista omgången. Ganska tufft program framför sig om man tittar på tabelläget.
Vi vill verkligen ta en 3:a för att till 99% vara klara för div 3 kommande säsong. Dalstorp har en teoretisk chans kvar på kvalplats mot div 2, om inte annat vill dom verkligen ta hand om tredje platsen.
Sista omgången kan bli en riktigt tuff match då man stöter på Bergdalen som troligtvis spelar om serieseger och Assyriska om eventuell negativ kvalplats!
I senaste matchen åkte vi på en snöplig förlust efter sent avgörande från Dalstorp på en straff till 2-3 i den 93:e och ett rättvist kryss blev noll. Matchen har vi lagt oss bakom och fokuserar på denna match till 110% för att fixa tre viktiga poäng.
Till denna match är flera spelare borta av flera anledningar. Alfons tackade för sig i senaste matchen då äventyr väntar i Norge och spel med innebandy. David Lundin bortrest denna helg och Sonny och Ibbe står över pga lättare skada. Lukas M avstängd då han fick sitt tredje gula.
Åter i truppen är Anton J och Rinor D som inte var med mot Dalstorp pga avstängningar.
Tabelläget inför omgång 18.
Ubbhult/Hällingsjö (borta) | 3 jun, 19:00 |
Träning | 5 jun, 19:15 |
Halvarstorps IS (hemma) | 7 jun, 13:00 |
Träning | 9 jun, 19:00 |
Träning | 10 jun, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera