Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skärhamns IK Seniorer Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skärhamns IK Seniorer Herr.
Seniorer Herr
Följ oss för uppdateringar
Skärhamns IK vidare till åttondelsfinal
Skärhamns IK är klara för åttondelsfinal i DM efter en övertygande 5–1-seger borta mot Morlanda i 16-delsfinalen.
Morlanda behövde inte många minuter för att göra 1–0 och vi såg inledningsvis väldigt osynkade ut. Men efterhand jobbade vi oss in i matchen, tog över bollinnehavet och började skapa chanser.
Kvitteringen kom genom Adam Berg, som satte tonen för resten av matchen. Därefter lossnade det ordentligt. Emil Isaksson gjorde 2:an, Lukas Andersson klev därefter fram och gjorde två mål, innan och Simon Morell med hjälp av motståndaren fastställde slutresultatet till 5–1.
Extra noterbart var Adam Bergs prestation, som förutom sitt mål stod för hela fem målgivande assist.
En stark seger för Skärhamns IK, som efter återigen startade med en knackig inledning för att sedan ta full kontroll och till slut vinna klart rättvist.
Vi syns på seriepremiären kl16:00 på Lördag hemma mot Åmål.
| Föreningsfotografering | 1 jun, 17:00 |
| Träning | 1 jun, 19:00 |
| Föreningsfotografering | 2 jun, 17:00 |
| Träning | 2 jun, 19:00 |
| Föreningsfotografering | 3 jun, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera