Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skärhamns IK Seniorer Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skärhamns IK Seniorer Herr.
Seniorer Herr
Följ oss för uppdateringar
Äntligen helg igen och det innebär ny match för seniorlaget. Denna gången är det Åsebro IF som står för motståndet, i vad som blir den näst sista dalslandsmatchen för i år.
Motståndarna Åsebro som ifjol spelade in 22 poäng och slutade på på en niondeplats, har i år spelat in 25 poäng hittills och ligger på en åttondeplats. De mötte senast IF Viken i Åmål och förlorade där med 1-0. Ser man till antal insläppta mål är det ett solitt lag bakåt.
Vårens möte var en riktigt dålig match ifrån vår sida. Åsebro kämpade välförtjänt till sig en seger med 1-3 och vi kom inte alls upp i nivån som krävdes.
Vi spelade derby mot Henån/Gilleby förra fredagen i årets sponsormatch och den matchen slutade 1-1 efter att vi varit det bättre laget i första halvlek. Bortalaget avslutade dock bäst och vi fick nöja oss med ett kryss i den drabbningen.
Vi har en lite skadeskjuten trupp med en del återbud till match inför helgen. Hampus Wallin är avstängd pga gula kort också vilket gör att truppen är något tunnare än vanligt.
Matchtruppen imorgon:
Simon Larsson
Alex Gustafsson
Filip Bolö
Charlie Wolfbrandt
Carl Thorén
Hugo Wolfbrandt
Lukas Andersson
Benjamin Berntsson
Andreas Bengtsson
Isac Ohlsson
Daniel Bengtsson
Theo Toresson
Erik Larsson
Josef Borggren
Matchstart är 13:00 på Rudevi IP i Åsebro. Vill man åka med bussen upp så avgår den klockan 9:30 från Röavallen. Hör av er till Emil Edvardsson på 0761186295 om ni önskar att åka med. Matchen kommer att liverapporteras på Forza Football i vanlig ordning. Hoppas vi ses!
Inga kommande aktiviteter
Lycka till idag mot Åsebro , ni är grymma 👋
RapporteraRapportera