Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skärhamns IK Seniorer Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skärhamns IK Seniorer Herr.
Seniorer Herr
Följ oss för uppdateringar
Isac Ohlsson har gjort 10 mål och ett flertal assist på de fyra senaste matcherna. Här är hans ord om sin målform, om lagets försäsong och hur laget kommer ta sig an säsongen...
Hej Isac, hur är humöret efter en 7-0 seger och hattrick för din del?
- Hej. Det är bara bra med mig, det är alltid kul att vinna och göra mål trots att motståndet inte var det tuffaste vi ställts mot.
Har du nån förklaring till din vassa målform det senaste? Har Eric Ohlsson drillat dig hemma?
- Jag kan inte påstå att jag har någon tydlig förklaring men jag blev taggad på att få chansen att spela som forward och har bara fortsatt spela mitt spel sedan dess.
Och hur förklarar du lagets försäsong? Som sett till både spel och resultat varit riktigt bra.
- Årets försäsong har varit otroligt bra. Ingen futsal som varit i vägen och vi har varit mycket folk på träningarna. Jag tror att inställningen och träningsnärvaron har varit nyckeln hittills.
Rosseröds IK väntar i seriepremiären. Ett lag som vi historiskt haft tufft mot, och som de senaste säsongerna varit ett topplag. Vad ger du Skärhamn för chanser i den matchen?
- Det är alltid svårt att säga såhär långt innan. Men om vi fortsätter som vi gjort på försäsongen fram tills nu så tror jag att vi har riktigt goda chanser i den matchen.
Och vad kan vi förvänta oss av Skärhamns IK 2020?
- Jag tror att vi kommer befinna oss bland topp 3 och kampas är om platserna till divison 4. Vårt spelsätt kommer variera men mestadels fartfyllt och offensivt.
Vilken spelare tror du slår igenom rejält 2020?
- Jag tror att Charlie Wolfbrandt gör ett otroligt bra år och slår igenom på sin nya position som forward...
Tack för det Isac och stort lycka till denna säsong.
Nästa fredag åker vi till Undavallen för att möta Herrestads AIF, därefter väntar sista och avgörande matchen i DM när Hogstorp gästar oss hemma på Tjörns Sparbank Arena. Spännande och intressanta matcher på G nu.
| Träning | 26 maj, 19:00 |
| Öppen rehabträning för SIKs aktiva | 27 maj, 18:30 |
| Träning | 28 maj, 19:00 |
| Ödsmåls IK (borta) | 29 maj, 19:00 |
| Träning | 1 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera