Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skara HF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skara HF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
29-åriga Mathilda Lundström har spelat handboll i över 20 år. Halva den tiden på elitnivå. Nu håller hon på att acklimatisera sig som vänsterhänt kantspelare i Skara HF.
-Jag blev lite överraskad över vilken hög nivå och intensitet det är på träningen i Skara. Jag trodde nog inte att det var riktigt så, säger Mathilda som spelat de senaste åren i två olika danska elitklubbar.
Säsongens lag har nu sex nya spelare som på kort tid ska hitta varandra i spelet och lära känna varandra både på och utanför planen. Redan efter sex träningspass är det dags för den första träningsmatchen, nästa fredag den 31 juli mot norska elitlaget Fredrikstad BK
Redo för allvar
-Det är viktigt att komma igång med matchsituationer. Redan den 18 augusti är det dags för den första matchen i ett viktigt dubbelmöte i Svenska Cupen. Till den matchen måste vi vara redo, säger Mathilda, som redan hunnit se mycket positivt i sitt nya lag och sina nya lagkamrater.
Mycket hög kvalitet
-I laget är spelarna av toppkvalitet och det finns ambitioner om att snabbt lära känna sina lagkamrater och en nyfikenhet på hur man kan lära hitta varandra på planen. Att sedan hela tretton av spelarna i laget bor i Skara är förstås av oerhörd vikt när det handlar om att bygga en så viktig lagsammanhållning,
Mathilda själv hör till dem som inte bor i Skara. Hon har i sommar flyttat hem från Danmark och bor med sin pojkvän i Alingsås. Hon pendlar i bil, antingen i egen bil eller tillsammans med tränaren Rasmus Overby.
Viktig bra miljö
-Det är härligt att se kapaciteten och energin på träningspassen och att alla snabbt vill satsa på att vi hittar samarbete och att hjälpa varandra att göra sitt allra bästa. Jag trivs redan väldigt bra i laget och med ledningen. Alla är jättesnälla och det är en riktigt familjär miljö man kommer till och vill bli en del av.
Text: Annika Andersson Foto: Bengt Andersson
| Träning | 26 okt, 16:00 |
| Träning | 27 okt, 15:00 |
| Träning | 28 okt, 07:00 |
| Ystads IF HF (hemma) | 28 okt, 19:00 |
| Träning | 29 okt, 16:00 |
💜💜💜
RapporteraRapportera