Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skara HF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skara HF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Vid de två tidigare kvartsfinalerna har VästeråsIrsta (VI) inte kunnat stoppa Skara HF och Evi Jaspers (bilden). Hur går det på onsdag? Du kan som vanligt vara med och påverka hur matchen utvecklar sig – i varje fall från läktaren.
Det bjuds handbollsfest och VästeråsIrsta kommer inte att göra det lätt för Skaratjejerna att gå vidare till semifinal. Den som kommer till Idrottshallen kan vänta sig en härlig kamp där inget av lagen är berett att ge sig i första taget.
Som vanligt är det fullt ös i Skaraborgen där det ges tillfälle att köpa fika och korv med tillbehör. Där är det öppet i god tid före matchstart 19.00 så du kan sitta ner och prata handboll med nya eller gamla vänner.
I Borgen kan du få möjlighet att träffa en av de spelare som nästa säsong kommer representera Skara HF. Där får du förstås också höra uppsnack med tränare Rasmus Overby.
Fans corner är förstås öppet efter matchen och där finns då Ewelina Ström, Lena Valdimarsdottir och Ellen Aronsson.
Kom i god tid och försäkra dej om en plats i Borgen. Klockan 19.00 drar den viktiga matchen igång och med Skaravinst är det klart för semifinal. Den som inte kan komma till matchen kan se den på Handbollsligan Live. Vi ses i den lila klacken!!!
Text: Annika Andersson Foto: Johan Rosén
| Träning | 19 maj, 15:00 |
| Träning | 20 maj, 07:00 |
| Träning | 20 maj, 16:00 |
| IK Sävehof (hemma) | 21 maj, 19:00 |
| Träning | 22 maj, 15:00 |
Ska Västerås försöka stoppa vår stjärna får de nog använda ett helt nät och det får inte vara grovmaskigt! Heja Evi och skara hf💜💜💜💜💜💜
RapporteraRapportera