Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skara HF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skara HF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Efter onsdagens vinstmatch mot Hallby är det nu dags för Skara HF att ladda inför Final four i Skövde och vem som ska ta hem ATG Svenska cupen 2026.
Skaras tränare Rasmus Overby hoppas förstås på starkt publikstöd.
– Det är ingen hemlighet att det andas handboll i Skara just nu. Det är vi självklart glada för och stolta över. Förhoppningsvis kommer vår publik på plats i Skövde göra skillnad för oss. Vi vet att det kommer att bli små marginaler som avgör, säger han.
Först återhämtning
Torsdagen ägnades till återhämtning efter Hallbymatchen som stundtals blev dramatisk då båda HF-målvakterna Isabella Mouratidou och Laerke Sörensen åkte på smällar och stundtals fick ägna sig åt vila.
Målvaktstränaren Felix Norrgård kan nu lämna lugnande besked.
-Det var ju jättekul att Laerke kunde komma in och storspela bakom det starka försvaret. Nu är båda tjejerna laddade och fit for fight i helgen, säger Felix.
Mycket att spela om
Förutom äran är det mycket att spela om i Final four. Vinnande lag får en vinstsumma på 100 000 kr och dessutom en Europacupplats till kommande säsong. Andra plats ger 50 000 kr och bronslaget 25 000 kr.
Spelschema
Lördag 14 mars
Kl. 15.00: Skara HF–Höörs HK H 65
Kl. 18.00: Kristianstad HK–Boden Handboll IF
Söndag 15 mars
Kl. 13.30: Bronsmatch
Kl. 16.05: Final
i
Text: Bengt Andersson Foto: Johan Rosén
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera