Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skara HF A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skara HF A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Årets Ursandskamp lockar fram vinnarjäkeln i varenda deltagare. Det kunde A-lagsspelarna bekräfta efter tre dagars team-building .
Det var intensiva dagar där både kropp och knopp fick sitt och där laddningen var total inför såväl ATG-cup som Europaspel och ligaspel.
Spelarna träffades redan fredag kväll med lite lagmöten tillsammans med ledarna. På lördag morgon inleddes lagtävlingen där fyra lag med fyra lottade medlemmar i varje lag fick delta. För att få lika många deltagare i varje lag ställde ledarna Felix Norrgård och Alexandra Roos upp i var sitt lag.
Många utmaningar
Om dagens tävling kan noteras att tävlingsbanan var en och en halv mil lång och deltagarna tog sig fram på cykel och med hjälp av karta. Det visade sig vara nog så svårt att läsa kartan och efter en timmas tävlande hade två av de fyra lagen åkt vilse. Så småningom hittade de rätt och alla förmiddagens åtta stationer kunde genomföras.
Sand och vatten
Eftermiddagspasset bestod i en hinderbana delvis inspirerad av inslag i Mästarnas mästare där lagen både fick gräva i sand och ta sig runt en bana i Vänern i en rankig kanot. Ett varv på Ursands äventyrsgolf och ett klurigt pussel ingick också.
I samband med kvällens middag blev det prisutdelning där laget Bloma blev vinnare. I laget deltog: Bleona Nuredini, Emma Gyltman, Alexandra Roos och Ewelina Ström.
Tuff fortsättning
Helgen för spelarna var inte slut. Efter frukost på söndagen blev det lagmöte och hemma i Skara på eftermiddagen avslutade laget med ett handbollspass i Idrottshallen.
Redan på tisdag är det ju dags för åttondelsfinal borta mot Lugi men efter den intensiva helgen återstår uppladdning för ATG-matchen med träningspass både på söndag och måndag.
Spelarröster om helgen:
Några av spelarna fick frågan om hur dom upplevde Ursandshelgen:
Lena Valdimarsdottir: Det var en ny upplevelse för mej. Det var många roliga saker men jag blev också väldigt trött.
Ewelina Ström: Det är jättekul att umgås lite närmare i mindre grupper. Idag fick jag till exempel lära mej att Bleona är jätteduktig på att läsa en karta.
Meja Norrgård: Jag har aldrig gjort sådant här tidigare och det var kul. Sen var det tur att vi hade Stella i laget när vi cyklade för hon var den enda som kunde läsa kartan.
Isabella Mouratidou: Det var både roligt och tråkigt att vara med vid sidan om men jag fick många glada skratt. Och sen får man försöka klara av bordsskicket vid måltiderna när jag ska hantera gaffeln med vänster hand
Natacha Buhl: Det är jättefint att samlas en hel helg. Det innebär att vi kan umgås på ett annat vis än i vardagen. Nu kan vi leka, spela spel och lära mer om varandra och prata utan att det bara handlar om handboll.
bildtext: Vinnande laget i årets Ursandskamp
Text: Annika Andersson Foto: Bengt Andersson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera