Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Idag heter vår gästkrönikör Peter Lund. Kommundirektör i Enköping. Peter bor i Sala och har spelat fotboll i Sala FF. Han tillhörde det framgångsrika 73-orna i Sala FF som var ett av Sveriges bästa lag i sin åldersgrupp. Det finns många som säger att Peter skulle gått långt som fotbollspelare om han gått till en storklubb. Men dirre i Enköping är också ok.
Här har ni Peter Lunds tänkvärda krönika
Fotboll går ut på att vinna. Att göra fler mål än motståndarlaget. Det är ganska enkelt. På de stora arenorna är det viktigt att det finns vinnare. Det är också viktigt att det finns stjärnor. Oavsett om de heter Ibrahimovic, Messi eller Schelin skapar de ett intresse. Något för barn och ungdomar att drömma om, något att se upp till och något att vilja vara. Utan spets och stjärnor skulle en viktig ingrediens saknas.
Men fotboll är något mycket större än Champions leauge, la Liga och VM. Fotboll är världens största sport. Utan tvekan! Fotboll kan utövas av alla. Eliten behövs. Men det är bredden som är det fascinerande. Det är alla hundratals små killar och tjejer som dragit på sig FF:tröjan som är det stora.
Bredden snarare än spetsen är därför det stora även med Sala FF. Om man skulle mäta föreningens framgång i form av divisionstillhörighet sedan bildandet i början av 70-talet skulle resultatet vara blygsamt. Att aldrig ha spelat högre än division tre är inget imponerande resultat. Inte heller damerna har nått någon högre nivå. Men är det viktigt? Har det en avgörande betydelse? Nej, det finns andra värden som är viktigare.
Det finns ett annat sätt att resonera omkring en förenings framgång. Det handlar om hur många ungdomar man har aktiverat och därigenom gett en meningsfull sysselsättning under uppväxtåren. Att vara med i en förening handlar om att finnas i ett sammanhang, att vara en bra kamrat, att ta ansvar, att dela med sig, att lära sig att samarbeta och så mycket mer. I föreningen lär man sig att vara ödmjuk i framgång. Man lär sig att vara sansad i motång. Du lär dig etik och moral. Du fostras till att bli en god samhällsmedborgare. Fotbollen förenar och utvecklar. Här kan människor från olika kulturer och länder förenas. Sverige står inför stora utmaningar och än större möjligheter i integrationsfrågan. Föreningslivet är här en nyckel till framgång.
Den fostrande aspekten av föreningslivet betyder mer för samhället än enskilda framgångar. Jag tror att 2016 blir ett historiskt år för Sala FF när man vinner division tre och för första gången får spela i division två. (vet att det gamla division tre från 1984 var ”ännu” högre) Det skulle vara roligt om så blev fallet och självklart är det en målsättning som ska finnas. Framgång för lokala herr- och damlag kan också skapa ett intresse hos barn och ungdomar. Man behöver inte spela på Friends, Old Trafford eller Santiago Bernabeu för att bli en förebild. För ett barn kan förebilden heta Jacke, Ralle eller Filip och vara stjärna på Lärkans konstgräsplan. Dessa förebilder är viktiga. De är viktiga för att skapa det breda intresse som är en framgångsfaktor för fotbollen.
Sala FF bygger tillsammans med andra föreningar framtiden. Det är stort. Därför får spetsen aldrig konkurrera ut bredden. Bara en kan bli Ronaldo. Men alla kan bli fungerande samhällsmedborgare. Alla får inte samma chans i livet. Men föreningslivet ökar förutsättningarna för alla. Ungdomsledarna är därför mina hjältar. Oavlönat ägnar de timmar, veckor och år för att göra något gott. Något gott för enskilda individer och något gott för samhället. Alla ungdomsledares gemensamma insatser är värd många gånger mer än Zlatans alla guldbollar. Jag vet inte hur de skulle kunna uppmärksammas och belönas på ett bättre sätt. Det skulle de vara värda. Mer än värda! Jag tror att de finner sin inspiration genom att få vara med och göra skillnad. För skillnad gör de. Stor skillnad! Direkt för enskilda individer och därmed indirekt för samhället. De bidrar till att skapa ett bättre samhälle.
På det här sättet har Sala FF sedan början av 70-talet bidragit till att skapa ett bättre samhälle. Så när jag ser på Sala FF så ser jag inte en förening som aldrig nått toppen. Jag ser istället en viktig aktör för ett bättre samhälle. Då känner jag stolthet och glädje för en förening som jag varit en del av under så många år. För vissa har fotbollen varit räddningen. För andra bara den där extra lilla kryddan. Så oavsett serieseger eller inte kommer Sala FF:s betydelse som samhällsbyggare vara oförändrat stort.
| Träning | 11 maj, 19:30 |
| Surahammars FK (borta) | 12 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 20:30 |
| Träning | 18 maj, 19:30 |
| Träning | 21 maj, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera