Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Det är tre veckor till första träningsmatchen. Uppbyggnadsträningen går då in i en ny fas, lite roligare med matcher i helgerna att se fram emot. Om två och en halv månad så kör serien igång. Division 3 södra Norrland. Vi får besök av Ytterhogdal med massor av Engelsmän i laget på premiärdagen. Undrar vad de har däruppe i Jämtland som lockar de brittiska spelarna.
Truppen börjar att formas och många spännande nya namn har tillkommit. Gabriel Andersson, Norrby SK. Stephen Komaketch, Boden Pontus Lenell, Skiljebo SK. Balen Nouri, Uppsala Kurd. Emil Pettersson, Västerfärnebo AIK. Emil Lövgren, Norrby SK Markus Lindholm, Avesta AIK.
Vi väntar på klartecken från några av våra tongivande spelare från förra säsongen och hoppas att det löser sig i slutändan.
Tränare Henrik Alriksson verkar få en slagkraftig trupp som har stora möjligheter att vara med i toppen av serien.
I veckan så startade den årliga debatten om konstgräset som inte går att använda på vintern. Vår tränare var kritisk mot kommunen som inte kunde få fram en spelbar plan trots tjänligt väder. Representanten från kommunen förklarade att om man plogar den så blir den för hård i kylan, saltar man den då så blir den förstörd. Nu är jag lekman men kan det vara så att det blivit för tjockt lager med stenmjöl under mattan så dräneringen är för dålig? Det är ju experter som byggt anläggningen men någon skillnad måste det vara där under grässtråna om man jämför med liknande anläggningar i samma klimatområde.
Förra året fick Håbo FF en gratisplats i vår serie efter att något lag i norra Norrland lämnade sin plats i division 2. Ett liknande scenario ser vi den här säsongen också. Selånger som spelar i division norra Norrland slänger in handduken och det blir en ledig plats i tvåan. Strömsbergs IF i vår serie har fått frågan om de vill ha platsen och ska bestämma sig i nästa vecka. Om de tar platsen i tvåan så kommer Hille IF från Gävle eller Uppsala Kurd till vår serie.
Vi har intervjuat 16 spelare hittills inför den här säsongen. Nu hoppas vi på 5-6 intervjuer till men den svåraste som kräver massor av förberedelser blir med videocoachen Bertil Forsberg. Där vet man aldrig om man får några svar eller om man ens förstår de svar man får, intressant. Frågan är också om det blir någon Spårebo-intervju och om det kommer något mer spektakulärt nyförvärv innan seriestarten 16 april. Och låt tiden gå fort fram tills dess för nu längtar vi till en isfri plan på Lärkan.
På bilden ser vi tre spelare som längtar till seriepremiären. Stephen, Jonte och Jimmy
| Träning | 11 maj, 19:30 |
| Surahammars FK (borta) | 12 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 20:30 |
| Träning | 18 maj, 19:30 |
| Träning | 21 maj, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera