Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Idag åker vi till Borlänge och möter Forssa på Maservallen. Vårmötet mot dem slutade 2-2 efter att vi kvitterat i slutet. Vi tog ledningen men Forssa gjorde både 1-1 och 1-2 på Lärkan. Hemmalaget parkerar just nu på nionde plats med 14 poäng. Känns som en måstematch för oss om vi ska hänga på kvaltåget.
Vårt nyförvärv från VIK Västerås Måns Giesecke fyller 20 idag så vi gjorde en liten kort intervju med honom
Vem är Måns Giesecke?
Måns Giesecke är glad och positivt kille som spelar för Sala FF!
Du har spelat tre matcher för din nya klubb Sala FF, har du kommit in i spelsystem och blivit kompis med alla Salapojkar?
Ja absolut! Först när det gäller spelsystemet så hade vi faktiskt liknande spelsystem när jag var yngre, så där är det inga konstigheter. Sen när det gäller att komma in i laget så tycker jag samma sak där, dvs att det har gått väldigt bra.
Västerås SK.s fotbollsakademi tillhörde du för ett antal år sedan med framgång, vad har du för mål med din fotboll?
Att bli så bra som möjligt! Man vill självklart till dom högre ligorna utomlands men är definitivt inte besviken om jag når till allsvenskan.
Du var på väg till vår klubb redan i våras, vad fick dig att ta steget nu?
Kände just då att jag ville ge mig själv en sista chans att ta plats i divison 2 och vik vilket jag inte riktigt gjorde. Sedan när väl sommaruppehållet drog igång fick jag höra att intresset från Sala forfarande fanns kvar. Det gjorde att jag direkt bestämde mig för Sala FF!
Om du gör en jämförelse mellan din förra klubb VIK i division 2 och Sala FF, är det stor skillnad på tempo och tuffhet där uppe?
Tuffheten och närkamperna är det nog ingen större skillnad på men just på tempot känns det. Allt går lite fortare i division 2 än 3.
Du fyller 20 år idag och vi hoppas att du själv och hela laget förärar dig en trepoängare idag, blir det stor fest ikväll?
Det hoppas jag också! Ikväll blir det troligtvis väldigt lugnt. Släkten kommer först över på middag och kvällen är oplanerad. Vi får helt enkelt vänta se vad som händer!
STORT GRATTIS MÅNS PÅ DIN 20ÅRSDAG
| Surahammars FK (borta) | 12 maj, 19:00 |
| Träning | 14 maj, 20:30 |
| Träning | 18 maj, 19:30 |
| Träning | 21 maj, 20:30 |
| Unga Kungsör FC (hemma) | 23 maj, 16:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera