Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
För precis ett år sedan i premiärmatchen i div 3 västra Svealand mot IFK Kumla på bortaplan skrev vi så här på vår hemsida:
I den andra tilläggsminuten kommer segermålet på en spelvändning och lite flipper i försvaret så gör de 2-1. Det kändes riktigt tungt.
Idag mot Järbo IF upprepade sig historien. På tilläggstid gör de segermålet och det kändes lika tungt idag också.
Hemmalaget hade bestämt sig för att spela på sin hemmaarena Gullheden. Den såg bra ut på håll men gropig och ojämn så vi fick inte igång vårt vanliga fina spel på. Så här i efterhand så var det ett lyckat drag av dem.
På hemresan frågade vi en besviken tränare Henrik Alriksson om han ville kommentera matchen. Det var svårt att så kort tid efter slutsignalen att få honom att prata om matchen men han säger att vi gör ingen bra match. Den kunde ha slutat hur som helst. Järbo var värda segern. De vann flest dueller. Han säger också att de var taktiskt av dem att lägga matchen på naturgräset.
Tränaren ger extra beröm till Rasmus Liljebäck och Calle Söderberg.
Det står 0-0 i halvtid. Järbo tar ledningen med 1-0. Kvitteringen kommer på en hörna slagen av Calle Söderlund som nickas in till 1-1 av Rasmus Liljebäck.
Matchen avgörs alltså på övertid till seger för Järbo med 2-1.
Vi kommer inte upp i normal standard men en liten eloge till hemmalaget som heroiskt kämpade sig till segern (vi såg en spelare som spydde i halvtid)
| Träning | 18 maj, 19:30 |
| Träning | 21 maj, 20:30 |
| Unga Kungsör FC (hemma) | 23 maj, 16:00 |
| Träning | 25 maj, 19:30 |
| Västerfärnebo AIK (hemma) | 26 maj, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera