Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Vi lyckades inte spräcka motståndarnas nolla i första kvalmatchen trots ett markant spelövertag. Vi hade säkert ett bollinnehav 75-25. Men det är ju inte bollinnehavet som räknas i slutet för det är ju målen och Avesta AIK gjorde ett. Målet kommer på en retur efter lite strul i vårt försvarsspel. 1-0 till hemmalaget i halvtid.
Vi fortsätter att ha hand om bollen men de sista 20 meterna kommer vi inte igenom för där har hemmalaget satt upp en köttmur och det känns som att det är tre mittbackar och två ytterbackar på varje sida.
Avesta var inte ofarliga i några kontringar, bland annat så har de en giftig möjlighet när deras store anfallare kommer fri men misslyckas. I samband med det så sträcker han sig som vi kan se i låret och säkert borta till returen.
Vi har också några farliga chanser till kvittering men våra tränare har lite att tänka på för att få en uppluckring av köttmuren från Dalarna.
Bäste spelare i Sala FF var målvakten Adrian Forsgren övriga spelare vet vi kan ett snäpp bättre.
Träning i morgon sen är det fokus på returen på Lärkan lördag klockan 15.00
| Träning | 18 maj, 19:30 |
| Träning | 21 maj, 20:30 |
| Unga Kungsör FC (hemma) | 23 maj, 16:00 |
| Träning | 25 maj, 19:30 |
| Västerfärnebo AIK (hemma) | 26 maj, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera