Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Ack Värmeland du sköna blev så skönt som det bara kan bli. Vi åkte till Kristinehamn och mötte Villastadens IF idag och nu är vi hemma igen och hade tre poäng med oss.
Alla avgörande händelser kom under de första 20 minuterna. I den sjunde minuten tar Villastaden ledningen med 1-0. Målet föregås av två handssituationer på Villastaden som domaren blundade för men det är inte lätt att se allt som vi kan se i pågående VM också. Vi blev passiva när Villastaden gör 1-0 säger Michael Andersson tränare i Sala FF.
Micke fortsätter, vi gnuggar på och påverkas inte av baklängesmålet och 3 minuter efter ledningsmålet kommer kvitteringen. Ett bra inlägg från Jonatan Partin som Thomas Allerbrand hinner före målvakten på och stöter in 1-1.
Vi fortsätter med en aggresiv press och jobbar stenhårt. I 18:e minuten fälls Marcus Zilen i straffområdet och Noi Olafsson tar hand om straffen. En dålig straff som målvakten räddar. Noi får frågan i bussen hem hur han kunde missa, svaret kom lite senare i ett mess. "straffpunkten var riktigt dålig! Var bara ett 15cm djupt hål haha". Riktigt dålig bortförklaring men du är förlåten eftersom vi vann.
Thomas "Tjompen" Allerbrand ser dock till att vi tar ledningen två minuter efter straffen. Återigen en passning från Jonatan Partin. Tjompen säger själv att han gör en motläggstunnel och får lite hjälp av en försvarare att lägga in den i bortre gaveln. Vi leder med 2-1 och allt har hänt de första 20 minuterna.
De sista 15-20 minuterna i första halvlek tar Villastaden över spelet och har en del chanser att kvittera. Men vi reder ut det i motvinden och leder i halvtid.
Micke säger om andra halvlek. I halvtid säger vi att vi har perfekt utgångsläge. I andra så är vi bekväma i positionerna, vi stressar inte upp oss, vi spelar tajt och vi kunde ha gjort flera mål i andra men Villastaden hade också chanser. Det var en kort plan så man kom snabbt till avslutslägen.
Det blir inga flera mål i matchen som alltså slutar med seger 1-2 till Sala FF.
Är det någon spelare som får extra plus?
Alla som spelade tog jobbet, ingen slarvade, alla gick för det. Det var aggresivitet för att få fast bollen på motståndarnas planhalva. Det var ett stort hjärta hos spelarna men Patrick Skedung sticker ut .
Några minuter från slutet gör Cristian Poszepczynski 16 år debut i a-laget. Vi kallar honom Posze i fortsättningen som alla andra gör.
Posze du gör debut idag vad är din första kommentar?
Skönt!
Det första som händer så blir du frispelad och är i princip ensam med målvakten, vad händer?
Jag fick en putt i ryggen och tappade lite balans annars hade det lätt varit mål.
Kanske dags för startelvan snart?
Tror jag inte men hoppas. Tackar Micke för chansen och att han tror på mig.
Vi fick en kommentar från Micke om Posze
Vi har väntat på läge för hans debut, det är en väldigt lovande spelare. han är ju bara 16 år.
Vi vill också ge en stor eloge till Villastadens spelare Jimmy Frisk som efter matchen kom fram till vår trupp och bad om ursäkt för sin kapning på Kalle Hemlin. Jimmy var fick rött kort direkt och var ångerfull. Han tog Kalle i hand och bad om ursäkt. Svaret från Kalle var "det är lugnt, det gjorde inte ens ont"
Det blev en riktigt skön hemresa från Värmland efter den här segermatchen. En lång dag är över och det är en nöjd trupp som landar i Sala.
På torsdag avslutar vi vårsäsongen mot MD FF Köping. Serieledarna ligger 4 poäng före oss och med ett massivt publikstöd så kan vi säkert rubba dem också.
| Träning | 21 maj, 20:30 |
| Unga Kungsör FC (hemma) | 23 maj, 16:00 |
| Träning | 25 maj, 19:30 |
| Västerfärnebo AIK (hemma) | 26 maj, 19:15 |
| Träning | 28 maj, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera