Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Det är lite av dagen efter idag. Känns som en riktig stjärnsmäll igår. Allt det fina från träningsmatchandet är borta, det låser sig på något sätt. Flera spelare underpresterar just nu för vi vet ju att de kan mycket mera. Vi måste vara på topp för att spela jämnt mot ett lag som Örebro Syrianska. Fanns nog många tankar i huvudet efter matchen hos spelare och ledare.
Det är spännande att stå vi utgången och lyssna på kommentarerna direkt efter matchen.
"Skrattande hörde vi en herre i keps säga De som gått ut med att de skulle vinna varje match hahaha"
Riktigt så var det ju inte för det som sagts var att "vi går för seger i varje match" och det lag som inte gör det är väl lite fel ute.
Flera kommentarer från utgångsgrinden: Fy fan vad dåliga! Oj vilken lektion de fick! De åker ur utan snack! Det fanns även hårdare bedömningar än så men de håller vi för oss själva. Men det var många besvikna som gick hem och stoppade i sig ägg och sill.
Men så fungerar ju vi människor. När vi vinner, då är det VI. När vi förlorar då är det DE. Det är så det fungerar och vi vet att alla spelare och ledare i Sala FF vill att laget ska bli VI med publiken igen.
Vi har mött den tippade ettan och tvåan i serien och vi har förlorat mot dem. Vi ligger sist i tabellen och det finns bara en väg att gå, Uppåt!
Nu var det inte bara jobbiga och för oss gnälliga analyser efter matchen som störde publiken. En åskådare hade klagomål på en artikel vi hade här på FF-sajten för en tid sedan. Det var en intervju med Familjen Forsgren. Vi skrev om alla målvakter som hette Forsgren. Sala FF:s kassör Mikael Forsgren fd målvakt fick ju hem sin son Adrian som nu står i Salamålet och han berättade även om dottern Evelina som också har en målvaktskarriär med ett uppehåll just nu. Micke sa att hon spelat i Grällsta IF, BK30 och Gideonsberg.
Men då reagerade Evelina och sa att hon också hade spelat i Sala FF. Rätt ska vara rätt!
Man kan vara sur och förbannad för olika saker. En del för att Sala FF spelar uruselt, men man kan vara sur för att det inte står på FF-sajten att man representerat Sala FF. Det tyder på stolthet att ha haft FF-tröjan på sig. Så vi tycker att du Evelina tar på dig fotbollskorna och startar om i Sala FF, så kan vi bygga ett nytt damlag runt dig till nästa säsong.
Livet går vidare och på lördag är det en ny match. Många av dem som var på Lärkan kommer tillbaka men det är säkert några som stannar hemma för de tycker vi är så dåliga som de sa igår. Vi kan mycket bättre och vi kommer igen. Förra säsongen hade vi 1 poäng efter två omgångar, nu har vi noll. Inte så stor skillnad.
Avslutar med ett citat Av alla oviktiga ting i världen är fotboll det viktigaste
(På bilden en stolt pappa Micke Forsgren med dotter Evelina som tidigare spelat i Sala FF)
| Träning | 4 jun, 20:15 |
| Träning | 8 jun, 19:15 |
| Köpings IS (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 20:15 |
| Träning | 15 jun, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera