Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Tänk att det ska vara så tråkigt och jobbigt att skriva om förluster som inte borde vara en förlust. Seriepremiären slutade i moll efter riktigt blåsig historia. Det blåste så där som det brukar göra på Lärkan. IFK Kumla ägde första halvlek och gör också ledningsmålet efter kvart på en frispark. Resultatet står sig halvleken ut men det hade lika gärna kunnat stå 1-1 i halvtid för i de sista sekunderna kommer Thomas "Tjompen" Allerbrand fri med målvakten som dock räddar riktigt bra.
I andra halvlek får vi vinden i ryggen och det blir en scenförändring. Vi äger hela halvleken med ett antal målchanser. Kvitteringen kommer en kvart in i halvleken när Tjompen gör ett inlägg som en hemmaspelare snyggt nickar in. 1-1 känns som ett rättvist resultat efter att vi ägt varsin halvlek.
I den andra tilläggsminuten kommer segermålet på en spelvändning och lite flipper i försvaret så gör de 2-1. Det kändes riktigt tungt.
Det kanske var psykningarna som sänkte oss med att tilldela oss ett omklädningsrum med en icke fungerande toalett men materialförvaltare Peder lagade den, varsågod Kumla. Sen att de hade de minsta bollkallarna vi någosin sett som var mest intresserade av glassarna de åt än att hämta bollarna, men vi hämtade bollarna, varsågod Kumla. Till sist så var det för första gången på en bortamatch kiosken slog igen alldeles framför ögonen på oss när vi kom ut från omklädningsrummet trötta och hungriga. Tack Kumla men vi käkade när vi kom hem.
Nu låter det som att vi är sura men det var ingen bortförklaring bara lite kuriosa för så här kan fotbollen vara ibland men fy vad tungt att loosa i 92:a. Det är 21 matcher kvar och på påskafton tar vi emot Örebro Syrianska och revanschlusten är riktigt stor.
Vi väntar nu på ett besked från sjukhuset dit Tjompen åkte efter matchen efter att ha landat tokigt efter en duell. Hoppas det inte är något allvarligt.
Bäst i Sala FF var Jonathan Pierrou, Jakob Eklund och Jonatan Partin.
(På bilden Jonte Pierrou bäst i Sala FF idag, ganska glad ändå i bussen på väg hem)
| Träning | 21 maj, 20:30 |
| Unga Kungsör FC (hemma) | 23 maj, 16:00 |
| Träning | 25 maj, 19:30 |
| Västerfärnebo AIK (hemma) | 26 maj, 19:15 |
| Träning | 28 maj, 20:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera