Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
När jag var liten och växte upp på Norrgårdsgatan i Heby så hade alla villorna TV-antenn förstås. Det fanns två alternativ där. En smalare som kallades Västeråsantenn, det blev väl naturligt att den kallades så för den var riktad mot en sändare i Västerås. Vad jag minns så hade 75 % Västerås antenn, och det berodde väl på att det var bättre mottagning. Vi andra hade NACKA-antenn riktad mot Stockholmshållet och Nackasändaren. En ful osmidig och stor antenn. Sämre mottagning. Vi var lite avundsjuka på de smidiga, snygga Västeråsantennerna. Jag har inte gillat Nacka sedan dess och nu ska de få igen.
Nacka FF kommer till Lärkan 1 maj 16.00 för att möta Sala FF i den uppskjutna premiärmatchen. Det blir en tuff motståndare som startat med två segrar 3-1 hemma mot IK Franke och i bortamatchen mot Haninge/Brandbergen vinst med 9-0.
Vi har också startat bra med 4 poäng efter två matcher som borde ha varit 6 poäng för det kändes som att vi var närmast segern mot Heby AIF. Vinst mot Nacka och vi är med i toppen av serien.
Charles Ekoka, vårt nyförvärv från Assyriska presenterade sina kunskaper mot IFK Stockholm. En cykelspark som gav oss segern med 2-1 rev ner jubel och applåder från de 339 åskådarna. Innan dess hade han också gjort kvitteringsmålet. Båda gångerna assisterad av speedkulan Jakob Eklund.
Ett annat nyförvärv, Jusa Impiö, målvakt som kommer att spela högt upp i seriesystemet om något år räddade nog förra matchen med sin straffräddning. Nu är vi kvitt Jusa för fadäsen i Heby. Efter den räddningen kom energin som på posten till hela laget och resultatet vet vi. Säsongens första nolla lägger vi in önskemål om här och nu Herr Impiö!
Alexander Awet är tillbaka från skada till drabbningen mot Nacka. Alex gjorde ett mycket bra inhopp mot Heby och vi får se om Micke startar med Alex eller om det inhopp igen. Robert Hammarström fortfarande knäproblem men är på bättringsvägen, övriga truppen är fit for fight.
SMHI säger plus 11 grader, strålande sol. Sydvästlig vind 2 m/s. Perfekt fotbollsväder. Så när ni har påtat färdigt i trädgården eller har demonstrerat klart, eller vad man gör 1 maj så ta er till Lärkan och heja fram Sala FF. 339 kom till matchen mot IFK Stockholm, det ska vi slå nu. 500?
(på bilden det pågående ”läktarbygget” så att publiken får plats efter långsidan och kan se bra)
| Träning | 4 jun, 20:15 |
| Träning | 8 jun, 19:15 |
| Köpings IS (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 20:15 |
| Träning | 15 jun, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera