Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sala FF Herrseniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sala FF Herrseniorer.
Herrseniorer
Följ oss för uppdateringar
Första träningsmatchen är avklarad. Tanken var att spela hemma på Lärkan men planen är ospelbar och vi flyttade till Swedbank Park i Västerås och deras eluppvärmda matta.
Nyförvärven längst bak och längst fram, Jusa Impiö från Finland och Charles "Vava" Ekoka imponerade i sin första match i Sala FF. Jusa höll nollan och Charles gjorde två mål.
Motståndarna Kungsör spelade sin tredje träningsmatch. De förlorade med 6-1 mot Eskilstuna City och har vunnit mot Torshälla div4 med 4-0.
Första 30 minuterna i dagens match var enligt skolboken, Positionsspelet och koncentrationen var helt perfekt enligt tränare Michael Andersson. Sista kvarten blev spelet mer rörigt och vissa spelare mattades, säger Micke.
Nio minuter in i matchen slår Jacke Eklund ett tänkt inlägg från höger som tar på en Kungsör-spelare och Jacke bokförs för målet. I artonde min nytt inlägg från höger av Jacke Eklund till Charles Ekoka som gör 2-0.
I andra halvleken är spelet mer utjämnat. Vi blir mer nedtryckta på vår halva men det är aldrig oroligt. Vi gör snabba omställningar. Betyget från andra halvlek är att vi blandar bra och dåligt.
Slutresultatet kommer i den 40:e minuten. Bollen går från Rasmus Liljebäck på mitten till Patrick Skedung som passar Charlie Ekoka som avslutar till 3-0.
Säsongen är igång och en seger värmer alltid. Många bra i Sala FF. Filip Norgren som vi också utser till matchens lirare. Jacke Eklund, Fredrik Larsson, Jusa Impiö och Charles Ekoka var också mycket bra. Bra A-lagsdebut av junioren Simon Johansson som mittback. Även junioren Baran Soysuren som dock gjorde inhopp redan för 2 år sedan i A-laget gör ett bra inhopp idag.
Startelva
Jusa Impiö
Fredrik Larsson
Jonas Spårebo
Patrick Skedung
Marcus Zilen
Rasmus Liljebäck
Tarik Delibasic
Filip Norgren
Jacke Eklund
Karwan Azizi
Charles Ekoka
Avbytare
Alex Awet
Baran Soysuren
Simon Johansson
Robert Hammarström (spelade inte)
Jim Ädel (spelade inte)
| Träning | 4 jun, 20:15 |
| Träning | 8 jun, 19:15 |
| Köpings IS (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 20:15 |
| Träning | 15 jun, 19:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera