Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sunne IK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sunne IK.
Sunne IK
Följ oss för uppdateringar
Det blev en rejäl förlust i Wasahallen. Alltför många utvisningar och boxplay tog udden av Sunnes annars så kraftfulla och robusta energi. Förlusten av energin utnyttjade Filipstad väl och tog tidigt ledningen och gick till periodpaus med en 3-0-ledning efter första med ett rejält övertag i skottstatistiken.
Andra perioden var Sunnes starkaste efter omladdning av batterierna efter första. Viktor Svahn storspelade i mål och spikade igen bra sånär som på ett mål. Även Sunnes tunga defensiv vaknade upp och tog emot Filipstad. I början av andra fick Erik Berntsen ett fint friläge men fälldes framför kassen och blev tilldömd ett straffslag som han också satte och reducerade. Skottstatistiken på 10-10 visar hur jämna lagen var i andra.
I tredje kortslöts batterierna och all energi som var i dom försvann i en gigantisk explosion. Filipstad tog över spelet bit för bit och stängde lucka efter lucka för Sunne. Energin var totalslut och stod till och med på minus, bortsett den stabila och alltid så tunga och starka Johan Berntsen som försökte gå till sina kraftfulla singelanfall. Det skulle dock bli Tim Widström och den starka Eric Olsson som vi annars ser i J18 som skulle reducera med ett mål var. Filipstads målfest såg inget slut och bäddade in Sunnes reduceringsmål i en tjock dimma.
Skotten: 39-26 (11-6, 10-10, 18-10)
Målen: 8-3 (3-0, 1-1, 4-2)
Målskyttar Sunne:
88 Erik Berntsen, 8 Tim Widström och 25 Eric Olsson
Målskyttar Filipstad:
24 Ludvig Magnusson, 8 Sammy Svensson, 20 Filip Grahn, 14 Christoffer Josefsson, 10 Billy Dahlgren, 17 Filip Eriksson, 15 Andreas Sundberg och 6 Simon Svensson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera