Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om STHLM WEST Padel Club
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från STHLM WEST Padel Club.
STHLM WEST Padel Club
Följ oss för uppdateringar
1) Träningstider och plats för resterande del av termin. Vi arbetar med och får hjälp av WAP club Sverige att hitta en konstruktiv avslutning av denna termin som inte ska kosta barnen (familjen) något extra. Vi diskuterade med föräldrarna om ett alternativ till träningsplats för hösten och att Camp Castella padel som ett alternativ. Alla som var där tycker att det är en bra idé och det blir det alternativet vi kommer att utgå ifrån.
2) Träningstider och plats för resterande del av terminen (Ledap) som föregående punkt arbetas med, där Ledap som huvudspår och vi inte fått exakta dagar och tider, men som det ser ut nu så kommer det vara på helger. Så fort vi har något konkret kommer vi att informera er om detta.
3) All kommunikation kommer ske via Laget.se. Därför är det viktigt att ladda ner appen, se över att era kontaktuppgifter stämmer. Vi kommer att även ha kallelser till träning igenom appen, detta blir extra viktigt nu så vi vet och kan planera hur många banor vi behöver, och kommer att arbetas med till hösten.
4) Namnbyte – Föreningen kommer att byta namn, och när namnet är fastställt kommer informera om det nya namnet skickas ut till alla. Sen kommer vi flytta över allt till det nya namnet. Vi skickar ut informationen om det nya namnet så att förvirring längre fram.
5) Medlemsavgift – Vi informerade om att vi kommer att ta en medlemsavgift av alla som är frikopplat från terminsavgiften. Medlemsavgiften kommer att vara en gång om året, och är mellan 200-300 kronor. Detta är så att avgifter till förbundet inklusive avgifter som täcker försäkringar kan betalas. För detta år så hoppas vi att vi kan få pengar från WAP padel club Sverige vilket medför att vi inte behöver ta ut något extra för detta år. Terminsavgifterna kommer att sedan sättas för varje termin och antal gånger som barnet tränar.
6) Övriga frågor:
a. Fråga om vilka dagar som ska vara nästa termin. Det är inte fastställt. Efter diskussion med tränare och hall så kommer vi skicka ut information så att man kan anmäla sig till nästa säsong. Det gör att ni och vi kan planera för hösten.
b. Hur mycket kommer det kosta nästa termin. VI har inte fastställt detta, vi har inga planer på någon höjning.
c. Ekonomin i föreningen. Eftersom föreningens konto blev aktivt innan vi kunde få över pengarna som var i WAP spånga så blev pengarna kvar i konkursboet. Vi arbetar med att se om vi kan få något tillbaka av dessa pengar via goodwill från moderbolaget. Inga inom styrelsen eller tränarna har fått någon ekonomisk ersättning för sitt arbete. Alla vi i föreningen har arbetat helt ideellt för att få en så stabil ekonomi i föreningen. Tyvärr så har WAP Spångas konkurs motverkat allt det.
d. Till hösten så hoppas vi kunna få med mer föräldrar i olika små och stora uppdrag efter hens förmåga och vilja att bidra. Vi kommer också arbeta med att få in sponsorer som ett annat sätt att kunna stabilisera ekonomin och få möjlighet att utveckla föreningen och våra tränare.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera