Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sunnanå SK F-2014
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sunnanå SK F-2014.
F-2014
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Nu på söndag drar föreningen igång ”Passa På!” – Sunnanå SK:s nya organiserade spontanfotboll för barn födda 2011–2014.
Det är många tjejer som önskat att kunna träna även under vintern så detta är en bra möjlighet, extra kul att det också kommer finnas möjlighet till målvaktsträning! =)
Det är flera tjejer som är intresserade av och vill utveckla sitt målvaktsspel så detta är ett jättebra tillfälle för det.
Vi har fått futsaltid på söndagar kl 18-19 på Sörböleskolan med start den 30 november. Både "Passa på träningen och futsalträningen är inte obligatoriska utan är en möjlighet för de som vill träna fotboll under vintern.
Se nedan för mer info gällande "Passa på"
/Ledarna
Vad är Passa På?
En kostnadsfri träning en gång i veckan med föreningsledare. Extra kul är att vi även erbjuder målvaktsträning för dig som vill utvecklas som målvakt, eller bara testa på! Här står matchspel i olika former i fokus, och det är ett perfekt tillfälle för dig som vill hålla igång med fotboll under vinterhalvåret!
För vem?
Alla flickor och pojkar födda 2011–2014 – oavsett om du tränar med ditt lag eller har vinteruppehåll.
Så här funkar det:
Drop-in-träning varje söndag – ingen anmälan krävs
Plats: Skogsvallen tältet
Tider:
2013–2014 tränar kl. 12.00–13.00
2011–2012 tränar kl. 13.00–14.00
Pojkar och flickor tränar samtidigt men delas upp på plats
Start: Söndag 9 november (v.45)
Sista tillfälle: Dessa tider gäller till 28/12 (V52). Fortsättning beror på intresset!
Målvaktstränare finns på plats!
Har du frågor?
Kontakta gärna: Rikard Rahm - rikardrahm@live.se
Johan Bjurman Lingehall – Johan@sunnanask.se
Clas Starkenberg – Clas@sunnanask.se
Välkommen!
Sunnanå SK
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera