Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SFK Pelikanen
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SFK Pelikanen.
SFKPelikanen
Följ oss för uppdateringar
Som ni kanske märkt är det inte mycket aktivitet i fisket just nu. Dom flesta väntar på att det skall bli is
så pimpel fisket kommer igång. Vi var några stycken som var i stugan och vinterbonade den med att ta upp båtar, städat runt stugan och gjutit så snart kommer det upp en halvbom . Vi har även satt upp en lampa mot bryggorna så det blir lättare när man kommer in med båtarna. Sjön håller på att sakta men säkert höjas. Det kommer även att bli ett naturskydds område runt hela Storsjön oxå men det återkommer vi med när vi varit på möten och vet mera. Hört att några varit nere i Helsingborg och metat plattfisk och det var si så där med det ,annars har det inte kommit in några rapporter om fisket.
Är det någon som har några förslag om aktiviteter till vårprogrammet så hör av er till oss på mejlen. Vi håller just nu på att förbereda programmet.
Söndagen den 8/12 så är det julmarknad på Viskafors torg mellan 15-19 med lotterier och lucia, då vill vi se många som kommer och besöker vårat fina lotteri med många fina priser. Det var nog allt för stunden
Medan ni väntar kan ni få bläddra lite i senaste FiskeJournalen
mvh
Christer S
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera