Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag.
Herrar A-lag
Följ oss för uppdateringar
Det har blivit dags för ännu en bortamatch. Den här gången åker vi till Runtuna utanför Nyköping på måndag kväll, för att göra upp om de tre poängen som står på spel. Det är avspark kl. 19:00 på Runavallen i Runtuna.
Runtuna IK har länge varit ett stabilt division 4 lag och brukar hamna någonstans i mitten av serien. I år har de haft sin bästa start på flera år och ligger inför måndagens match på en tredjeplats i tabellen med 16 poäng. Laget har i år visat upp en imponerande defensiv och har endast släppt in 6 mål hittills. Förra omgången kryssade man borta i Malmköping efter 0-0.
Vi har nu fått det försprång i tabellen vi längtat efter, när Stallarholmen åkte på pumpen borta mot Harg. Vi har därmed ryckt i tabellen och är inför mötet mot Runtuna serieledare med en marginal av 6 poäng ner till tvåan. Förra säsongens kamper mot Runtuna minns vi som fysiska tillställningar och speciellt borta på lilla Runavallen där flera lag har visat sig få problem genom åren. Förra året vann vi med 1-0 hemma och 1-3 borta.
Det ser ut att bli fint fotbollsväder på måndag kväll i Runtuna. SMHI spår växlande molnighet, 19-21 grader och ganska blåsigt.
Åk gärna till Runtuna på måndag och stötta Syrianska, det uppskattas alltid av laget.
Avspark 19:00 på Runavallen i Runtuna.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera