Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag.
Herrar A-lag
Följ oss för uppdateringar
Det blev en riktigt jobbig förlust mot Hargs BK i lördags på ett annars underbart varmt Fröslunda IP.
Det finns olika typer av förluster och den här sorten är en av de svåraste att släppa. Det vill säga när vi har haft ledningen, kopplat greppet och sedan inte helt rättvist så glider matchen oss ur händerna de sista minuterna.
Det var en jämn fotbollsmatch, där vi har de första 30 minuterna och vi lyckas också ta ledningen efter c:a 15 minuters spel.
Vi bryter Harg på vår planhalva och bollen hamnar hos Masod. Han skickar bollen på djupet till Taer som har några meter på sin försvarare. Taer rinner bara ifrån och med ett hårt och distinkt avslut placerar han bollen efter marken i målvaktens bortre hörn... 1-0.
Förutom ledningsmålet skapade vi en del bra chanser. Jalal har två avslut i bra skottlägen utan resultat. Masod nyper till direkt på volley i straffområdet efter ett inlägg, men Hargmålvakten räddar och Chiquita har också ett bra läge centralt i Hargs straffområde.
Harg har också några chanser, bland annat ett direktskott som går någon meter utanför Pelles kryss.
Med ungefär tio minuter kvar av halvleken kvitterar Harg till 1-1. Lion går upp och vinner en nickduell mot flera Hargspelare i vårt straffområde, men sedan är vi inte tillräckligt heta på andrabollen och en Hargforward hinner först och kan trycka dit kvitteringen.
Det är 1-1 i målprotokollet i halvtid, men vi vinner halvleken på poäng.
I andra halvlek kommer Harg till lite fler vassa lägen, men det är vi som tar ledningen med 2-1 när det är 20 minuter kvar att spela.
Det är Jalal som på ett konstnärligt sett får bollen snett inåt bakåt till Taer som skjuter direkt. Det är inte Taers bästa träff i karriären, men bollen går in under Hargmålvakten som sedan ligger kvar länge inte helt nöjd med sitt eget ingripande.
Efter vårt ledningsmål känns det som om Harg hänger lite med huvudet och allt verkar gå mot en 3-poängare till hemmalaget.
Men.....i matchminut 80 tilldöms Harg en straff efter en fällning. För oss i publiken som stod precis i linje med straffområdesgränsen var det tydligt att fällningen gjordes en halvmeter utanför straffområdet och det skulle i stället har blåsts för frispark.
Hargspelaren sätter straffen och det står 2-2.
Efter Hargs kvittering känns vi lite ängsliga och med en minut kvar av matchen är vi återigen för obeslutsamma i vårt eget straffområde och bortalaget kan sätta segermålet 2-3.
Vi har sedan en hygglig chans precis innan domaren blåser av, men en Hargförsvarare kan rensa.
Om vi avslutningsvis ska sammanfatta Hargmatchen, så måste det sägas att vi gör en bra match. Vi möter serieledarna och vi har kopplat ett stadigt grepp på dem innan en felmarginal på en halvmeter ställer till det för oss och ger Harg en gratis möjlighet att komma tillbaka in i matchen.
Sami var efter matchen naturligtvis inte nöjd med resultat, men precis som publiken var han positiv till spelarnas insats.
- Vi gör det bra idag och vi spelar som vi sa att vi skulle göra innan matchen, sa han. Det här var ett klart fall framåt.
Nu väntar Järna borta redan på onsdag, vilket kan vara positivt då man gärna så snabbt som möjligt vill komma tillbaka efter en jobbig förlust.
Kör på som ni gjorde i lördags och ge järnet på andrabollarna, så fixar det sig.
Det finns bilder från matchen uppladdade här på hemsidan
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera