Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag.
Herrar A-lag
Följ oss för uppdateringar
Det blev en poäng för Syrianska i höstpremiären hemma mot Skogstorp i lördags på Fröslunda IP. Det var högsommarvarmt i luften, hyggligt med folk på plats och en spännande jämn match sett till målprotokollet.
Spelmässigt var det dock Syrianska som ägde mest boll och dominerade matchen och 2-2 är ett slutresultat som helt klart Skogstorp borde känna sig mest nöjda med.
Skogstorp hade tre målchanser i första halvlek och satte två av dem (0-1) och (1-2). Det andra målet något turligt efter ett blockerat långskott från Dilshad som blev till en perfekt passning och kontring. Dessutom kom det direkt efter att Syrianska hade kvitterat, vilket kändes mycket tungt just då.
Syrianska gjorde ett mål i första halvlek genom Chiya i minut 25 (1-1), efter en fin hög långpassning från Dilshad som Chiya kunde ta ner och sedan rulla in mellan benen på Skogstorpsmålvakten.
Minuterna innan hade Chiya även haft en annan het målchans, när han efter ett mycket snyggt anfall med ett gäng snabba kortpassningar blivit fri med målvakten, men den gången gjorde målvakten en fotparad och räddade.
Det var 1-2 i halvtid.
Andra halvleken tillhörde ännu mer Syrianska. Skogstorp fortsatte med sin ensidiga taktik att skicka upp långbollar på sina forwards och hoppades på det bästa. De skapade visserligen några hörnor, men ingenting som var direkt farligt.
Syrianska fortsatte att spela sitt spel med snabba passningar och emellanåt provade man att lyfta in bollen bakom Skogstorps backlinje. Det var just på en sådan inlyftning som kvitteringsmålet 2-2 kom till:
Sami tajmade passningen och hittade Masod som löpte perfekt på djupet in bakom backlinjen, hann före målvakten och kunde nicklobba in bollen över målvakten in i det tomma målet.
Syrianska skapade tillräckligt med chanser för att vinna den här matchen, men när domaren blåste av efter 90 minuter stod det 2-2 i målprotokollet.
- Det var mycket som var positivt, sa Sami om matchen efteråt. Vi spelade vårt spel, rullade boll och fyllde på. Tyvärr släpper vi in två skitmål och det ska vi förbättra tills nästa match....Vi kan ännu bättre!
Beröm till hela laget för den positiva fotbollen ni spelade och för att ni kämpade hela matchen och lyckades komma igen efter två underlägen. Nu ökar vi och tar trepoängarna resten av säsongen.
Nästa match är nästa helg borta mot Babylon på Ekängen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera