Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag.
Herrar A-lag
Följ oss för uppdateringar
Syrianska tog sin andra raka hemmaseger på lördagen i det fina fotbollsvädret på Fröslunda IP. Det var ganska många som kommit för att titta och stämningen var förväntansfull.
Vi började matchen riktigt bra med högt tempo, rörelse och vi lät bollen göra jobbet. Redan under de första fem minuterna skapades två avslut, vilka bägge var långskott från Sami men bägge gick tyvärr över.
I den 8:e minuten fick SEIF utdelning när Salle gjorde 1-0 i straffområdet efter ett bra förarbete av Taer.
Primavera kom upp i mitten av halvleken och fick ett visst tryck med några hörnor, men det blev bara några halvchanser.
Vi har sedan några riktigt vassa målchanser som Primaveras målvakt tokräddar på. Ett skott tippar han över ribban och ett annat gör han en sanslös fotparad på. Vi jobbar vidare och Taers 2-0 mål i den 39:e matchminuten kommer efter ett riktigt mönsteranfall.
Backlinjen vinner bollen och spelar hårt efter marken upp till mitten där Salle möter. Han hittar Nashvan på ett tillslag som tar emot och rullar till Taer som löper sig fri och ensam med målvakten gör han inget misstag. Ett snabbt och effektivt anfall på ett och två tillslag hela vägen....mycket snyggt.
Sedan hårdnar matchen till och spelet blir ibland nästintill fult och vi går ner i tempo.
Primavera har en bra slagen frispark som Musa reflexsräddar och lite senare i minut 42 tilldöms Primavera en hörna, som från läktarplats kändes mycket tveksam. På den hörnan lyckas Primavera göra 2-1, vilket också blir halvtidsresultatet.
Andra halvlek är inte lika bra från vår sida. Vi blir alldeles för stillastående, börjar med långbollar och ger inget understöd till våra forwards.
Primavera har ett riktigt vasst friläge en kvart in i andra halvlek, men Musa räddar det också.
I 73 minuten fäller en SEIF försvarare en Primaveraspelare i straffområdet och det blir straff, 2-2.
I det här lika läget tar vi oss samman och börjar skapa lite igen och i den 80:e minuten får vi en frispark strax utanför Primaveras straffområde. Sami slår den med sin känsliga vänsterfot och Chrille tajmar löpningen och upphoppet perfekt och nickar in 3-2 till Syrianska.
Ett par minuter senare har vi precis samma läge igen, med frispark, nick men den här gången går bollen någon meter utanför.
Primavera har ett markskott i slutminuten som Musa räddar och vi vinner med 3-2.
- Vi får vara nöjda med att det blev tre poäng, sa Sami. Det är det som räknas och det är starkt att vinna trots att vi inte är på topp idag.
Som vanligt beröm till alla som visar upp sitt stora hjärta och kämpar oerhört. Vi visar också än en gång att vi inte viker ner oss i svåra lägen i slutet av matcherna, vilket är guld värt.
Extra plus till Chrille som haft en mycket bra vecka och jobbat sig in i startelvan och fick bli matchvinnare med sitt vackra 3-2 mål.
Nu blickar vi framåt och jobbar vidare i veckan mot Sport som kommer till IP nu på lördag.
Fler matchbilder finns som vanligt under sektionen "Bilder" här på hemsidan
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera