Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Syrianska Eskilstuna IF Herrar A-lag.
Herrar A-lag
Följ oss för uppdateringar
Sami Hanna lämnar IFK Blir av allt att döma spelande tränare i Syrianska Eskilstuna
Eskilstuna
Sami Hanna kom inte överens om en fortsättning i IFK Eskilstuna.
Nu pekar det mesta mot att han blir spelande tränare i Syrianska Eskilstuna i division fem.
- Blir det Syrianska så blir det som spelande tränare. Jag vill satsa på tränarkarriären nu, säger 37-åringen.
Sami Hannas fotbollsframtid har varit en följetong ända sedan säsongen slutade och hans kontrakt gick ut. Sami hade helst av allt stannat i IFK som han kom till i somras från Syrianska Kerburan.
Men så blir det inte.
- Det var mitt förstaval men nu är det klart att det inte blir IFK. Vi kommer inte överens om den ekonomiska biten och jag förstår IFK som inte vill riskera ekonomin. Jag ville helst spela kvar och jag trivdes bra i klubben, så det känns tråkigt att lämna, säger Sami.
Nu klubbaddress blir med största sannolikhet division fem-laget Syrianska Eskilstuna som tränas av Samis bror Faraj Hanna.
- Jag har inte pratat med dom ordentligt men ska göra det framöver. Det kan vara bra för min del då jag kommit upp i åldern och ska börja satsa på tränarkarriären. Jag har pratat med min bror och blir det Syrianska så blir det som spelande tränare, säger Sami.
Veteranen kommer att satsa hårt på tränarkarriären och har redan gått några tränarkurser. Och under våren kommer han att gå ännu fler.
- Syrianska är ett bra alternativ att börja med. Det skulle vara kul att hjälpa laget att avancera i seriesystemet, säger Sami.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera