Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Säters IF FK A-Lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Säters IF FK A-Lag Damer.
A-Lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Namn: Ella Nilsson
Nummer: 16
Född: 2002
Position: Yttermittfältare
Ella är en spelare med väldigt bra spelförståelse och bra tillslag med båda fötterna. Hon har precis börjat träna igen efter mycket rehab från en innebandyskada då hon fick en fraktur i knät. Ella är inte rädd för att gå in fysiskt och trycka till motståndarna. Ella är även bra tekniskt. Hon är en omtänksam och trevlig tjej med mycket humor. Hon peppar mycket och skulle aldrig säga något negativt till någon. Ella har spelat 47 matcher i Sätertröjan.
"Hur är känslan inför säsongen?"
-Har en bra känsla inför säsongen, ska bli kul att spela fotboll igen. Ser fram emot att spendera mycket tid med laget.
"Vem i laget skulle du säga är en förebild?"
-Leif, för att han alltid är så glad och positiv och för att han har ett bra tänk när det gäller vårt lag.
"Du har ju under en längre tid haft en knäskada, hur är det nu? är du redo att börja köra 100%?"
-Är äntligen påväg tillbaka efter 6 månader borta pga skada. Känner mig mer än redo för att börja med matcher och träningar.
Vi tackar Ella för denna härliga intervju och ser fram emot en säsong med henne. Nästa och sista spelarpresentationen kommer imorgon!
| Träning | 25 maj, 18:00 |
| Korsnäs IF FK (hemma) | 26 maj, 19:00 |
| Träning | 28 maj, 18:00 |
| Träning | 1 jun, 18:00 |
| Leksands IF Fotboll A (borta) | 2 jun, 19:00 |
💪
RapporteraRapportera